Prezes WizzAir: „Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie na czas”. Kolejna niemożliwa do spełnienia obietnica wyborcza?

Według oficjalnych zapowiedzi partii rządzącej, Centralny Port Komunikacyjny miałby zostać ukończony za pięć lat, czyli w 2028 roku.

Przedstawiciele branży lotniczej uważają jednak, że ukończenie inwestycji w tym terminie jest nierealne.

Centralny Port Komunikacyjny będzie miał opóźnienia w budowie?

– Na pewno nowe centralne lotnisko to bardzo ekscytujący projekt, bo to jedyna tak duża lotniskowa inwestycja w Europie powstająca od zera. Ale jeśli popatrzymy na inne tego typu przedsięwzięcia jak nowe lotnisko w Berlinie czy nowy terminal w Abu Zabi, to widzimy, że takie inwestycje nigdy nie są realizowane w pierwotnie planowanym terminie – powiedział w rozmowie z Fly4free Josef Varadi, prezes firmy WizzAir. – Zwykle opóźnienie sięga kilku lat, a planowane wydatki są 2-3 razy większe od zakładanych. Dlatego na razie nie zaprzątam sobie głowy CPK, bo to projekt, który może być uruchomiony za 10 lat, a kto wie, w jakim miejscu wtedy będziemy – dodał

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK), znany także jako Solidarity Transport Hub (STH), to węzeł przesiadkowy, który ma powstać między Warszawą a Łodzią. Ten ambitny projekt ma na celu zintegrowanie różnych środków transportu, w tym transportu lotniczego (poprzez węzłowy port lotniczy), kolejowego i drogowego. Na obszarze o powierzchni około 30 km², oddalonym o około 37 km na zachód od Warszawy, planuje się budowę Portu Lotniczego Solidarność. W pierwszym etapie rozwoju ma on obsługiwać aż 45 milionów pasażerów rocznie.

Zobacz też: To był gorący sierpień. Ceny nieruchomości w Polsce zmieniały się kilkukrotnie

Ambitny projekt

Projekt CPK zakłada również inwestycje w infrastrukturę kolejową, obejmującą budowę węzła kolejowego w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego oraz połączenia kolejowe na terenie kraju. Te inwestycje mają umożliwić podróż między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie przekraczającym 2,5 godziny.

Centralny Port Komunikacyjny ma być również potencjalnym źródłem nowych miejsc pracy – szacunkowo mówi się o o ponad 150 tys. nowych stanowisk pracy, które mogą powstać w wyniku realizacji projektu. W rejonie CPK planuje się także stworzenie Airport City, który będzie zawierać różne obiekty, takie jak centra targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!