Podejrzanie tanie drewno na polskim rynku. Czy pochodzi z Rosji?

Nasz kraj jest obecnie zalewany tanim drewnem, które pochodzi z Kazachstanu, kraju o ograniczonych zasobach leśnych. Jednak drewno to może w rzeczywistości pochodzić z Rosji i Białorusi.

Nie jest tajemnicą, że polscy producenci drewna stoją obecnie przed trudnym wyzwaniem, nie mogąc konkurować z niskimi cenami drewna sprowadzanego z Azji.

Skąd pochodzi to drewno?

Tylko w pierwszym kwartale 2023 roku z Kazachstanu do Polski dostarczono 23 tysiące metrów sześciennych sklejki. Dodajmy, że cała roczna produkcja sklejki w tym kraju w ubiegłtm roku wyniosła poniżej 20 tysięcy metrów sześciennych.

Tymczasem w ciągu ostatniego półtora roku do Polski trafiło kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych sklejki. Oficjalna wersja jest taka, że pochodzi ona właśnie z Kazacgstanu, ale w rzeczywistości mało osób zaznajomionych z branżą drzewną w to wierzy – ich zdaniem pochodzi ona z Rosji i Białorusi, a więc państwami które zostały objęte sankcjami.

Sęk w tym, że żadne działanie tu nnie pomaga – tanie drewno nadal dostaje się na europejski rynek. Problem ten można również zauważyć na Litwie i Łotwie.

Zobacz też: Ceny za prąd jak z horroru. To nie wizja – taka od stycznia 2024 r. może być polska rzeczywistość

Problem, który narasta

Z najnowszych, uzyskanych przez naszą redakcję, informacji wynika, że Komisja Europejska już zareagowała na ten problem, rozpoczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko firmom sprowadzającym nielegalną sklejkę z Rosji. Dane wskazują, że nawet jedna trzecia drewna obecnego na europejskim rynku może pochodzić z nielegalnych źródeł, a wartość handlu tym drewnem, który obejmuje również przestępczość zorganizowaną, może wynosić nawet 15 miliardów euro rocznie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze