Jesteś właścicielem nieruchomości? W 2024 r. zapłacisz za nią dużo więcej

Pierwsze miasta ogłosiły już stawki podatku od nieruchomości na 2024 rok. W wielu przypadkach wzrosły one aż o 15 proc.

To pierwszy raz w ciągu ostatnich 25 lat, gdy podatki i opłaty lokalne zostają podniesione w tak znacznym stopniu.

Z czego wynikają podwyżki?

Głównym czynnikiem wpływającym na tak znaczące zmiany jest szybki wzrost cen. Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na następny rok zależą od poziomu inflacji w pierwszej połowie 2023 roku. To właśnie rekordowe wskaźniki inflacji w obecnym roku spowodowały rekordowy wzrost stawek podatku gruntowego, podatku od mieszkań, domów, garaży i innych nieruchomości w 2024 roku.

Wiadomo już, że od stycznia 2024 r. za każdy metr powierzchni gruntów związanych z działalnością gospodarczą trzeba będzie zapłacić o 18 groszy więcej podatku niż w roku poprzednim, a za grunty pozostałe – aż o 10 groszy więcej. Koszty za 1 metr kwadratowy mieszkania lub domu wzrosną o 15 groszy (stawka wyniesie 1,15 zł), a za każdy metr kwadratowy garażu (jeśli jest oddzielony od mieszkania lub domu) stawka podatku zwiększy się o 1,46 zł (osiągając poziom 11,17 zł).

Należy pamiętać, że publikowane stawki to maksymalne stawki, a samorząd lokalny może zdecydować o ustaleniu niższego poziomu opłat. Ostatecznie zależy to od konkretnej gminy.

Zobacz też: Turcja: grzecznie już było. „Teraz weźmiemy się za kryptowaluty”

Ile zapłacimy za nieruchomości w poszczególnych gminach?

Z najnowszych informacji wynika, że niektóre miasta już ogłosiły zaktualizowane stawki podatku od nieruchomości. Serwis Bankier.pl przeanalizował sytuację w różnych miastach Polski i odkrył, że nie wszystkie gminy ustaliły stawki na najwyższym poziomie. Przykłady takich miast to Głogów, Zgierz, Łomża, Kędzierzyn-Koźle i Piła, gdzie stawki nie przekraczają 1 zł za metr kwadratowy. Kilka miast, takich jak Toruń, Tarnowskie Góry, Starachowice, Elbląg i Stargard, ustaliło stawki nieco wyższe niż 1 zł, ale wciąż poniżej maksymalnej stawki.

Co istotne, inne miasta zdecydowały się na maksymalną dostępną podwyżkę podatku od nieruchomości, czyli 15 procent. Dla właściciela mieszkania o powierzchni 65 metrów kwadratowych oznacza to wzrost kosztów o 9,75 zł w 2024 roku, podnosząc je z 65 zł do 74,75 zł za metr kwadratowy mieszkania. Miasta, które ustaliły maksymalną stawkę na poziomie 1,15 zł za metr mieszkania, to m.in. Bielsko-Biała, Katowice i Lublin.

Może Cię zainteresować:

Komentarze