Nie tylko Pegasus. Google opowiada się za zaostrzeniem przepisów dotyczących programów szpiegujących

Od kiedy oprogramowanie szpiegowskie Pegasus izraelskiej firmy NSO zostało znalezione w telefonach różnych osób na całym świecie, branża IT stoi przed nie lada wyzwaniem. Dziś to Google wzywa do podjęcia działań w tej kwestii.

Firmy zajmujące się oprogramowaniem szpiegującym często twierdzą, że ich produkty są przeznaczone wyłącznie do użytku rządów w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Jednakże w ciągu ostatniej dekady wielokrotnie okazywało się, że technologia ta była wykorzystywana do włamywania się do telefonów społeczeństwa obywatelskiego, politycznej opozycji oraz dziennikarzy.

Google wzywa do radykalnych działań

Tym razem do Internetowy gigant z Mountain View, firma Google, wezwał Stany Zjednoczone i ich sojuszników do podjęcia konkretnych działań wysiłków w celu ograniczenia sprzedaży i niewłaściwego wykorzystania narzędzi szpiegowskich.

W opublikowanym dziś przez Google raporcie możemy przeczytać, że na świecie istnieją dziesiątki firm przyczyniających się do niebezpiecznego rozprzestrzeniania się technologii szpiegowskiej. Wszystko wskazuje na to, że są to wiarygodne dane, ponieważ firma Alphabet, do której należy Google – ze względu na szeroki zakres oferowanych usług – posiada wgląd w dane dotyczące kampanii hakerskich na całym świecie.

„Popyt (na oprogramowanie szpiegowskie – przyp. red.) ze strony klientów rządowych pozostaje silny, a nasze ustalenia podkreślają zakres, w jakim komercyjni dostawcy oprogramowania szpiegującego rozprzestrzenili możliwości hakowania i szpiegowania, które osłabiają bezpieczeństwo Internetu dla wszystkich” – stwierdzili w raporcie naukowcy z zespołu Google ds. polowania na zagrożenia TAG. „Sektor prywatny jest obecnie odpowiedzialny za znaczną część najbardziej wyrafinowanych narzędzi, które wykrywamy” – dodali.

Zobacz też: Złoto, srebro, platyna i pallad w 2024 r. Oto najnowsze prognozy

Czarna lista

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, po tym jak okazało się, że co najmniej 50 pracowników rządu USA w 10 krajach było celem oprogramowania szpiegującego, Stany Zjednoczone i kilku ich sojuszników zobowiązało się do prac nad ograniczeniem branży oprogramowania do inwigilacji.

W swoim raporcie eksperci z Google wymienili też listę przedsiębiorstw, które oferują szereg usług umożliwiających włamywanie się do telefonów. Należą do nich włoskie firmy Cy4Gate i RCS Labs, grecka firma Intellexa oraz mniej znane włoskie firmy Negg Group i hiszpańska Variston.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!