Największe w historii zamówienie na samoloty Airbus. Zarobią dziesiątki miliardów

Indyjska linia lotnicza IndiGo właśnie przeszła do historii komercyjnej awiacji. Kupiła ona od firmy Airbus aż 500 samolotów typu A320. To największe jednorazowe zamówienie, jakie kiedykolwiek złożyła jakakolwiek linia lotnicza.

Rekordowe zamówienie w Airbus złożone przez IndiGo

Na papierze wartość przedsięwzięcia oscyluje w granicach 55 miliardów dolarów. Oczywiście, przy tak dużej liczbie maszyn, z pewnością w grę wchodziły różnego rodzaju zniżki. Ta transakcja powiększyła księgę zamówień IndiGo do 1330 maszyn Airbus, co zapewni ciągłe dostawy w latach 2030-2035.

Te nowe dostawy pomogą niskobudżetowamu przewoźnikowi obniżyć koszty operacyjne i poprawić efektywność paliwową – informuje firma.

Indie są dynamicznie rozwijającym się rynkiem lotniczym. Niektórzy analitycy twierdzą, że jest na dobrej drodze, aby zastąpić Chiny jako lidera wzrostu w tym sektorze.

Oczekuje się, że Indie będą też najszybciej rosnącą gospodarką G20 w ciągu najbliższych lat. Odnotowały one znaczny wzrost liczby lotów od czasu pandemii.

Perspektywy na dalszy wzrost są imponujące. Mniej niż 5% z 1,4 miliarda mieszkańców kraju kiedykolwiek podróżowało samolotem. Ruch lotniczy w Indiach rośnie bardzo dynamicznie, a przyczyną są rosnące przychody.

Może Cię zainteresować: Polak kradł utwory Sheerana. Odda brudne kryptowaluty, albo posiedzi dłużej

Indie – rosnąca lotnicza potęga

Ostatnio również Ryanair i początkująca saudyjska linia lotnicza Riyadh Air złożyły duże zamówienia na samoloty. Ale choć linie lotnicze wydają się teraz chętne do inwestowania w nowe samoloty, producenci mają problemy z ich szybkim budowaniem, ponieważ łańcuchy dostaw wciąż są zakłócone przez skutki zamknięcia gospodarek z powodu pandemii.

Pomimo że to jest zdecydowanie najbardziej efektowne zamówienie, jakie do tej pory widzieliśmy na Paris Air Show, z pewnością nie będzie ostatnie. Rynek linii lotniczych zatrzymał się w miejscu podczas pandemii, ale teraz przewoźnicy nadrabiają stracony czas, odnawiają swoje floty i w niektórych przypadkach ekspansywnie się rozwijają.

Najwyraźniej są gotowi do inwestowania i rozwijania działalności, a także zobowiązują się do długoterminowego wzrostu. Jednak rynek lotniczy nie jest jedynym, który może zyskać na tym ogromnym zamówieniu. Może również przynieść korzyści całej gospodarce Indii, tworząc miejsca pracy i wspierając rozwój infrastruktury.

Zobacz również:

Komentarze