Mimo trwającej wojny, Ukraina dba o przyszłość i sztuczną inteligencję – Ministerstwo Cyfryzacji publikuje „AI roadmap”

Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy przedstawiło swój regulacyjny roadmap (plan działania) dotyczący sztucznej inteligencji. Roadmapa została opublikowana na stronie internetowej ministerstwa. Ma ona na celu pomóc lokalnym firmom przygotować się do przyjęcia prawa analogicznego prawa Unii Europejskiej. Ponadto Ukraina dąży do edukowania obywateli na temat ochrony przed ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją.

ukraina
Logo Ministerstwa Cyfryzacji Ukrainy. Źródło: vctr.media/ua

Wdrażanie regulacji będzie opierało się na podejściu oddolnym, które polega na przejściu “od mniej do więcej”. Ministerstwo najpierw dostarczy przedsiębiorstwom narzędzia, aby przygotowały się na przyszłe wymagania, a następnie uchwali odpowiednie prawo. Podejście to uwzględnia interesy wszystkich kluczowych interesariuszy i pozwala znaleźć równowagę pomiędzy interesami biznesu a ochroną praw obywateli. Tym samym Ministerstwo dostarczy firmom narzędzia do przygotowania się do przyszłych wymagań przed przyjęciem jakichkolwiek praw. Roadmap ustala okres przygotowawczy, który pozwoli firmom dostosować się do potencjalnych przepisów w ciągu dwóch do trzech lat. 

Ministerstwo Cyfryzacji mówi o tym planie w następujący sposób: “Ważnym tematem są prawa Ukraińców w przestrzeni cyfrowej. Sztuczna inteligencja ewoluuje każdego dnia. Dlatego naszym celem jest stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym sztuczna inteligencja pomaga społeczeństwu, a nie tworzy dodatkowe zagrożenia. Dzięki opracowanemu podejściu do regulacji sztucznej inteligencji ukraiński biznes stanie się bardziej konkurencyjny i uzyska dostęp do rynków światowych, a państwo będzie mogło integrować się z UE.”

Zobacz też: Salwador uruchamia swoją pierwszą oficjalną kopalnię BTC! Miliard dolarów na stole i zielona energia

Ukraina chce dostosować się do prawa UE

Projekt ustawy Ukrainy dotyczący sztucznej inteligencji ma być gotowy w 2024 roku, ale nie wcześniej niż AI Act UE, aby uwzględnić krajowe przepisy. Przepisy Unii Europejskiej dotyczące sztucznej inteligencji Parlament Europejski przyjął w czerwcu tego roku. Po ich wdrożeniu Parlament zakaże niektórych usług i produktów związanych ze sztuczną inteligencją, a inne zostaną ograniczy lub obejmie restrykcjami.

Do zakazanych technologii należą m.in. biometryczna inwigilacja, systemy oceny społecznej, przewidywane działania policyjne, tzw. „rozpoznawanie emocji” oraz niecelowane systemy rozpoznawania twarzy. Modele AI generatywne, takie jak ChatGPT od OpenAI i Bard od Google, będą mogły działać, jeśli ich wyniki zostaną oznaczone jako wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.