Mamy duży problem z otrzymywaniem pieniędzy na czas. Największa kara dla spółki związanej z KFC i Pizza Hut

Od początku roku prezes UOKiK wydał już 50 decyzji w sprawie tzw. zatorów płatniczych. Łączna suma kar wyniosła już 33 mln zł. Natomiast karę lub ostrzeżenie dostało już ponad 100 firm. Urząd poinformował, że ukarał kolejne 10 podmiotów. Wśród nich największą karę otrzymała spółka AmRest, kojarzona głównie z KFC, Pizza Hut i Burger King. Upomnienie otrzymała m. in. Grupa Żywiec i Electrolux Poland.

Kary za zatory płatnicze. Największa dla spółki związanej z KFC i Pizza Hut

Okazuje się, że problem tzw. zatorów płatniczych jest dość częstym zjawiskiem. W ciągu ostatnich trzech miesięcy UOKiK wydał 20 decyzji w sprawach dotyczących tego procederu. Natomiast od początku roku wydano ich już 50, a kary finansowe z nimi związane wyniosły łącznie 33 mln zł. Dodatkowo w przypadku ponad 100 podmiotów prezes UOKiK Tomasz Chróstny zastosował tzw. działania miękkie. Polegają one na przesyłaniu informacji o dostrzeżonych nieprawidłowościach i konieczności poprawy dyscypliny płatniczej.

Na stronie UOKiK możemy przeczytać, że w ostatnich trzech miesiącach kary finansowe zostały nałożone na dziesięć podmiotów. Przyznane kary wyniosły łącznie ponad 13 mln zł. Wśród ukaranych znaleźli się między innymi takie podmioty jak Boryszew (ponad 2,8 mln zł), Brembo Poland (blisko 1,8 mln zł). Największą karę otrzymała spółka AmResta (ponad 3,2 mln zł), którą konsumenci kojarzą z takimi markami jak KFC, Pizza Hut, Burger King, czy Starbucks.

Zobacz też: Giganci medialni nie zapłacili nawet złotówki podatku CIT. Jak to możliwe?

Czym są zatory płatnicze?

Jak widać, przypadki sytuacji, gdzie dochodzi do tzw. zatorów płatniczych dochodzi dość często. Co możemy być zaskakujące, dotyczy to również dużych i znanych podmiotów, rozpoznawalnych na rynku. Czym dokładnie są zatory płatnicze? Jak możemy przeczytać na stronie UOKiK: O zatorach płatniczych mówi się, gdy przedsiębiorca nie otrzymuje na czas swoich pieniędzy od kontrahenta. Jest to takie nagromadzenie zadłużeń, które przechodzi na kolejne powiązane z nim podmioty, negatywnie wpływając na całe otoczenie biznesowe. Zjawisko jest groźne, ponieważ przyczynia się do powstawania tzw. efektu domina. Jeśli jeden dostawa nie otrzyma zapłaty od kontrahenta, to nie będzie miał środków, by spłacić własne zobowiązania. Zgodnie z informacją na stronie UOKiK, z zatorem płatniczym mamy do czynienia, gdy opóźnienia w płatnościach są notowane od trzech kolejnych miesięcy, a suma niespłaconych zobowiązań wynosi co najmniej 2 mln zł.

Może Cię zainteresować:

Komentarze