Giganci medialni nie zapłacili nawet złotówki podatku CIT. Jak to możliwe?

Swego czasu duże oburzenie w społeczeństwie wzbudził fakt, że ogromne przedsiębiorstwa zagraniczne, prowadzące biznes w Polsce, płacą skandalicznie niski podatek CIT lub nawet w ogóle go nie płacą. Okazuje się, że daniny unikają także największe media publiczne w Polsce, takie jak TVP i Polskie Radio. Jak to jest możliwe?

TVP i Polskie Radio nie zapłaciły nawet złotówki podatku CIT

Najnowsze zestawienia i dane opublikowane przez resort finansów, dotyczące podatku CIT zawierają całą masę interesujących, a niekiedy intrygujących informacji. Szczególnie uwagę przykuwają dane jakie przeanalizował portal „wirtualnemedia.pl”. Z analiz wynika, że wielkie podmioty medialne, takie jak TVP i Polskie radio, tworzące media publiczne w Polsce nie zapłaciły ani złotówki podatku CIT. Podobnie jest w przypadku wykupionych przez Orlen Polska Press oraz RUCH. Jak to możliwe? Wszystkie wymienione spółki wykazały stratę i dlatego nie zapłaciły podatku CIT. Jak wypadły w tym zestawieniu prywatne podmioty medialne? Telewizja Polsat oraz Polsat Media wpłaciły do budżetu łącznie prawie 80 mln zł. Natomiast TVN Media oraz TVN wpłaciły odpowiednio 36,67 mln zł i 27,18 mln zł.

Zobacz też: W USA strajkuje nawet Joe Biden. Negocjacje bezskuteczne, a kolejne fabryki stają

Kto kombinuje, a kto wpłaca do budżetu najwięcej?

Niestety pomimo nagłaśniania sprawy w mediach, duże zagraniczne przedsiębiorstwa wciąż płacą bardzo niskie podatki, lub w ogóle unikają płacenia CIT-u. Jak wyliczył kilka miesięcy temu portal podatnik.info.pl, sieci handlowe takie jak Eurocash, Auchan, Kaufland, Carrefour, Netto, Makro Cash and Carry, Stokrotka, i Selgros wygenerowały razem ponad 84 mld złotych przychodu. Wszystkie te podmioty zapłaciły łącznie 270 mln zł CIT-u, z czego samo Dino wpłaciło 144 mln zł.

Największymi płatnikami podatku CIT wciąż pozostają spółki, w których udział ma Skarb Państwa. Wśród dziesięciu największych płatników jest aż sześć takich podmiotów. Najwięcej do budżetu wpłacił Orlen – prawie 4,4 mld zł. Na podium za Orlenem uplasowała się Podatkowa Grupa Kapitałowa Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej (1,6 mld zł) oraz Jastrzębska Spółka Węglowa SA (1,3 mld zł).

Może Cię zainteresować:

Komentarze