Koronacja Karola III pod ostrzałem: Brytyjczycy nie chcą za nią płacić!

Ponad połowa Brytyjczyków nie chce, aby zbliżająca się koronacja króla Karola III była finansowana przez podatników. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego i opublikowanego we wtorek.

Koronacja? Większość Brytyjczyków nie chce za nią płacić

Ankieta YouGov wykazała, że ​​51 procent respondentów uważa, że ​​ceremonia koronacji Karola nie powinna być opłacana przez rząd. Prawie jedna trzecia – 32 procent – opowiedziała się za, podczas gdy około 18 procent uznało, że nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

Wielka Brytania tkwi w uścisku kryzysu rosnących kosztów życia i szeroko zakrojonych strajków pracowników w sektorze publicznym i prywatnym. Najwyższa od dziesięcioleci inflacja pochłania zarobki jej obywateli. Rząd nie ujawnił jeszcze, jakie będą łączne koszty ceremonii. Odbędzie się ona w Opactwie Westminsterskim w sobotę 6 maja i dzień później zostanie zwieńczona koncertem w zamku Windsor.

Przewiduje się jednak, że wraz z ogromną operacją mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa koronacja pochłonie nawet dziesiątki milionów funtów. Cały kraj otrzyma również dodatkowy dzień wolny od pracy w poniedziałek 8 maja, co wiąże się z dodatkowymi kosztami ekonomicznymi.

Sondaż przeprowadzony wśród 4 246 dorosłych wykazał, że młodsze osoby, które często są najbardziej dotknięte kryzysem kosztów życia, najmniej popierają pokrycie kosztów przez rząd. Około 62 procent badanych w wieku od 18 do 24 lat było przeciwne, podczas gdy 15 procent opowiedziało się za. Wśród osób powyżej 65 roku życia, 43 procent popierało finansowanie koronacji przez podatników, a 44 procent było przeciwne.

Może Cię zainteresować: Elon Musk ujawnia, że ​​rząd USA szpieguje na Twitterze. Bitcoin w dół

„Kosztowna pantomima”

Minister rządu Oliver Dowden już wcześniej zapewnił, że jego współpracownicy oraz monarcha są „świadomi potrzeby zapewnienia wartości dla podatników” i nie będzie „rozrzutności czy ekscesów”.

To jest wspaniały moment w naszej historii, i ludzie nie chcieliby, żeby było to skąpe i pozbawione wspaniałości.

Oliver Dowden podczas wystąpienia parlamentarnego

Naturalnie nie wszyscy podzielają jednak podobny optymizm. Graham Smith, reprezentujący organizację przeciwną monarchii, nazwał koronację „kosztowną pantomimą” i „policzkiem w twarz milionów ludzi zmagających się z kryzysem”.

Jak to wyglądało w przeszłości? Koronacja matki Karola, nieżyjącej już królowej Elżbiety II, w 1953 roku kosztowała 912 000 funtów. W przeliczeniu, dziś byłaby to kwota przekraczająca 20 milionów.

Zobacz również:

Komentarze