Kalendarz ekonomiczny: Powell w Jackson Hole rozstrzygnie los dolara? Wyniki finansowe Nvidia!

Najważniejszymi wydarzeniami najbliższego tygodnia będą oczywiście wyniki producenta chipów Nvidia za II kwartał, które poznamy we środę oraz szczyt bankierów centralnych w Jackson Hole (Wyoming). Wydarzenia te są kluczowe co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze Nvidia jest kluczową dla całej euforii związanej AI spółką giełdową. Posiada ok. 80% udziałów w rynku najwydajniejszych układów graficznych AI (GPU). Jej problemy lub niższy popyt w sektorze Data Center mogą wskazywać na globalną zadyszkę korporacyjnego popytu na skalowanie sztucznej inteligencji. W efekcie w I kw. stała się 7 amerykańską spółką z kapitalizacją powyżej 1 bln USD (znacznie więcej od PKB Polski). Rynki pamiętają rok 2022 gdy Powell ekstremalnie jastrzębim przemówieniem w Jackson Hole osłabił euforię rynków i wzmocnił dolara. zy teraz szef Fedu zechce powtórzyć zeszłoroczny 'wyczyn’?

Wszystko to dziać będzie się w tle łapiącej coraz poważniejszą zadyszkę gospodarki Chin. Te borykają się z poważnym kryzysem rynku nieruchomośc.i spadkiem aktywności konsumentów. W kłopotach znalazł się Hongkong. Teraz koszt, jaki banki muszą ponieść, by pożyczyć od siebie dolary hongkońskie (HKD) w horyzoncie 1 mies. wzrósł do najwyższego poziomu od 2007 r. Przedłużające się interwencje walutowe Ludowego Banku Chin (PBoC) zmniejszyły pulę płynności HKD. Popyt na gotówkę wzrósł pod koniec kwartału. W lipcu miesięczna stopa procentowa oferowana na rynku międzybankowym w Hongkongu (tzw. stopa Hibor) wzrosła o 8 pb do 5,10%. Stało się to po ponad 100% rajdzie od rekordowo niskiego poziomu w lutym 2023 roku. Zatem dyskonto wskaźnika w stosunku do stopy międzybankowej dolara amerykańskiego prawie zniknęło.

Kalendarium

  • Poniedziałek: Roczna stopa pożyczkowa Chin, inflacja PPI Niemiec, Produkcja i ceny sprzedanych towarów polskiego przemysłu i dane z polskiego rynku pracy
  • Wtorek: Wskaźnik dobrobytu wg. BIEC i produkcja budowlano-montażowa w Polsce, sprzedaż domów na rynku wtórnym USA i przemówienie Barkina, Goolsby’ego Bowman z Fed, indeks regionalny z Richmond (USA)
  • Środa: Indeksy PMI z Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, strefy euro i Stanów Zjednoczonych (tu także PMI usług!), wskaźnik koniunktury w Polsce
  • Czwartek: Początek sympozjum banków centralnych w Jackson Hole, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i zamówienia w gospodarce USA, protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego
  • Piątek: PKB Niemiec oraz odczyt klimatu biznesowego wg. Ifo, indeks sentymentów wg. Uniwersytetu Michigan i oczekiwania inflacyjne z USA, przemówienia Jerome’a Powella (Fed, 16:05 polskiego czasu) i Christine Lagarde (EBC)

Naszym okiem

Wszystkie sygnały, łącznie z piątkowymi wynikami Palo Alto Networks (11% wzrost po zamknięciu sesji w USA) wskazują, że Nvidia zdoła pobić oczekiwania. Tajemnicą poliszynela na Wall Street jest, że analitycy celowo zaniżają często oczekiwane wyniki najbardziej lubianych przez fundusze spółek, by ułatwić im pobicie prognoz i mocną reakcję rynku na rezultaty. Firma wskazywał na olbrzymi popyt na układy H100 i cieszy się monopolem w sektorze GPU. Pamiętajmy jednak, że zaskoczenie może przynieść fakt prognoz Nvidia z I kw. gdy firma podniosła prognozy na obecny kwartał o 50%.

Czy zdoła dowieźć taki wynik? Rynek zwróci uwagę przede wszystkim na to (przychody i zysk na akcję) oraz na segment Data Center (AI). Jeśli spółka zdoła pobić prognozy w tym jednym segmencie biznesowym, może to zaważyć na pozytywnej reakcji – nawet jeśli pozostałe segmenty jak gaming czy PC okażą się dużo słabsze. Giełda dyskontuje przyszłość. Obecnie Nvidia przestała być już firmą gamingową, otworzyła nowy rozdział pt. 'AI’. Czy wyniki go potwierdzą? Przekonamy się we środę, po zamknięciu sesji na Wall Street!

Odnośnie wystąpienia Powella w Jackson Hole – prawdopodobnie nie przyniesie ono przełomu. Jest mało prawdopodobne by szef Fed zdecydował się na jakiekolwiek drastyczne deklaracje na obecnym etapie. Dlaczego? Ponieważ sytuacja w sierpniu 2022 była diametralnie różna – teraz Fed musi zacząć ważyć przekaz. Rynki są gotowe na umiarkowanie jastrzębią pozę – zaskoczeniem może być każda gołębia wzmianka. Należeć do niej mogą m.in. informacje o zwolnieniu QT lub wskazanie I poł. 2024 jako czasu pierwszych obniżek (jeśli inflacja zachowa spadkową dynamikę).

Może Cię zainteresuje:

Komentarze