Jakie stopy procentowe w 2024 r.? „Dyskusja na ten temat nastąpi w listopadzie”

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, jest zdania, że stopy procentowe i ich ewentualna zmiana to temat dyskusji, która powinna się odbyć odbyć się w listopadzie br.

Kotecki uważa, że zbyt szybkie obniżanie stóp w 2023 r. może spowodować wzrost inflacji, co w konsekwencji może doprowadzić do zaostrzenia polityki pieniężnej w przyszłym roku.

Stopy procentowe: wszystko się może zdarzyć

Zdaniem członka RPP we wrześniu br. inflacja CPI w Polsce, głównie z powodu efektu bazy, spadnie poniżej poziomu dwucyfrowego w porównaniu do roku poprzedniego. – Pierwsza, poważniejsza dyskusja – dyskusja, nie decyzja – nad ewentualnymi zmianami stóp procentowych to listopad. Będziemy mieć nową projekcję inflacyjną, czyli poważniejszą analizą pokazującą, czy i kiedy dochodzimy do celu inflacyjnego. To jest ten moment, a nie w październiku, na kilka dni przed datą wyborów – powiedział Kotecki.

– Mam nadzieję, że pewna nauczka, lekcja zostanie wyciągnięta z tej zaskakującej, niekonwencjonalnej decyzji i że październik będzie pauzą. To jest oczywiście moja opinia i tylko w swoim imieniu mogę ją formułować, zobaczymy, jakie będą głosy – dodał Kotecki.

Czy według Koteckiego w nadchodzącym roku może nadejść sytuacja, w której Rada Polityki Pieniężnej będzie zobligowana do wznowienia procesu podwyższania stóp procentowych? – To zależy od tego, co wydarzy się w następnych miesiącach, jeszcze w tym roku. Natomiast jeżeli nie będzie dalszych błędów popełnianych, to zakładam, że może do tego nie dojść, do konieczności znowu podwyższania stóp. Jeżeli ten warunek nie byłby spełniony – tj. jeżeli stopy, z jakichś powodów, bliżej nieokreślonych, miałyby dalej spadać w tym roku, to nie wykluczam, że w przyszłym roku inflacja mogłaby rzeczywiście spowodować konieczność zaostrzania polityki pieniężnej – wyjaśnił.

Zobacz też: Złoto bez zmian. Inwestorzy czekają na dane Fed o inflacji w USA

Czy CPI spadnie?

w opinii ekonomisty w bieżącym miesiącu wskaźnik inflacji CPI w Polsce, głównie z uwagi na efekt bazy, spadnie poniżej poziomu jednocyfrowego w porównaniu do roku poprzedniego. – We wrześniu będzie bardzo silny efekt bazowy, to efekt statystyczny. Jeżeli nawet inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca nie zmieniłaby się, to i tak roczna spadnie. Więc z tego punktu widzenia, jeżeli startujemy z poziomu 10,1 proc. w sierpniu to – z bardzo dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, ta inflacja rzeczywiście będzie poniżej 10 proc. – powiedział urzędnik.

Może Cię zainteresować:

Komentarze