Miliardowa inwestycja w Polsce. „Będzie wiele nowych miejsc pracy”

To będzie inwestycja, jakiej w Krakowie dawno nie było. Firma Philip Morris International przeznaczy ponad 1 mld złotych w rozbudowę fabryki, aby rozpocząć produkcję wkładów tytoniowych do podgrzewania.

– Od 1996 r. zainwestowaliśmy nad Wisłą już blisko 25,5 mld złotych – powiedział Michał Mierzejewski, prezes PMI na Europę Północno-Wschodnią. – Dziś Philip Morris International podjął decyzję o nowej inwestycji. Chcemy, żeby produkcja nowej generacji wkładów tytoniowych do podgrzewania odbywała się w naszej fabryce w Krakowie – dodał.

Inwestycja przeniesie papierosy… do muzeum?

Firma ma nadzieję, że inwestycja na ponad miliard złotych pozwoli stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Szczegóły na jej temat mają być znane w nadchodzących miesiącach. Produkowane w Krakowie wkłady tytoniowe trafią na polski rynek oraz na rynki zagraniczne.

– Wprowadziliśmy IQOS’a, czyli urządzenie do podgrzewania tytoniu, w 2016 roku w Japonii i we Włoszech. W roku 2017 w Polsce i na wielu rynkach europejskich. (…) Wierzymy głęboko, że papierosy mogą znaleźć się w muzeum w ciągu 10-15 lat – powiedział Mierzejewski.

Philip Morris International to amerykańska międzynarodowa firma tytoniowa, której produkty sprzedawane są w ponad 180 krajach. Najbardziej rozpoznawalnym i najlepiej sprzedającym się produktem firmy jest Marlboro. Przedsiębiorstwo jest często określane mianem jednej z firm wchodzących w skład Big Tobacco.

Siedziba prawna spółki znajduje się w Stamford w stanie Connecticut, ale nie prowadzi ona działalności w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Siedziba operacyjna PMI znajduje się w Lozannie w Szwajcarii. Obecnie w Polsce działają cztery spółki zależne PMI, które łącznie zatrudniają ponad 3 tys. pracowników w fabryce i biurach w Krakowie i Warszawie oraz w centrach dystrybucji na terenie całego kraju.

Zobacz też: Poczta Polska w tarapatach. Gigant wyprzedaje nieruchomości

Nieczyste działania?

Dodajmy, że działalność firmy wielokrotnie wywoływała kontrowersje. W grudniu 2017 r. agencja Reuters opublikowała dokumenty i zeznania byłych pracowników przedsiębiorstwa, w których szczegółowo opisano nieprawidłowości w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Philip Morris International w celu zatwierdzenia produktu IQOS przez Agencję Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych.

W 2021 r. firma zajęła 101. miejsce na liście Fortune 500 największych korporacji pod względem całkowitych przychodów.

Może Cię zainteresować:

Komentarze