Na giełdach spadki, inflacja rośnie, ropa się waha

Ostatni czas pokazał dużą dynamikę na światowych rynkach. Spadki na giełdach, ostrą polityka antyinflacyjna czy wahania cen ropy. Trudno się dziwić, że czasami trudno nadążyć za zmianami. Aby nieco poukładać ostatnie wydarzenia, przyjrzyjmy się globalnym gospodarkom.

Mniej bezrobotnych i ostrą polityka Fed

Cotygodniowe dane dotyczące liczby nowych bezrobotnych w USA nadal wskazują na napiętą sytuację na rynku pracy. Ponadto zrewidowane dane dotyczące PKB USA w trzecim kwartale wskazują ich wzrost z 2,9% do 3,2%. Jest to powyżej oczekiwań co każe przypuszczać, że Fed będzie musiał utrzymać swoje jastrzębie stanowisko, aby powstrzymać inflację do 2023 roku. Rozpoczynamy dzień, w którym dolar się umocnił, gdyż ponownie rozpaliły się obawy o konieczność dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Spadki na giełdach

Poprzedni dzień nie wyglądał zbyt dobrze na giełdach światowych. Wczoraj S&P 500 i Dow straciły odpowiednio 1,5% i 1,1%, podczas gdy akcje półprzewodników i wrażliwy na zmiany stóp procentowych technologiczny Nasdaq zamknęły się o 2,2% niżej.

Największy indeks MSCI dotyczący akcji regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią spadł o 0,69%. Australijski indeks S&P/ASX 200 spadł o 1,01%, podczas gdy japoński Nikkei otworzył się o 1% niżej.

Chińskie akcje również otworzyły się niżej. Giełda w Hongkongu spadła z powodu obaw o recesję, ze względu na fakt, że Chiny zmagały się ze wzrostem infekcji po tym. Ma to najpewniej związek z tym, że Pekin zrezygnował ze ścisłej polityki całkowitego zwalczenia COVID w celu powstrzymania wirusa.

Inflacja w Japonii najwyższa od 40 lat

Dane opublikowane dziś rano pokazują, że bazowa inflacja konsumpcyjna w Japonii osiągnęła w listopadzie najwyższy poziom od 40 lat na poziomie 3,7%. Najnowsze dane dotyczące inflacji prawdopodobnie podtrzymają oczekiwania rynku, że bank centralny wycofa swój ogromny pakiet stymulacyjny w przyszłym roku.

Spadki dolara, umocnienie euro

Indeks dolara, który mierzy wartość dolara w stosunku do sześciu innych walut, spadł o 0,057%, przy czym euro zyskało 0,16% jako wspólna waluta, która znajdowała się ostatnio pod dużą presją ze względu na połączenie słabego wzrostu w strefie euro, wojny w Ukrainie i ostrą politykę Fed.

Wahania cen ropy

Ceny ropy wzrosły w związku z oczekiwaniami, że rosyjski eksport ropy naftowej z regionu bałtyckiego spadnie w grudniu, niwelując obawy, że zbliżająca się burza arktyczna może osłabić wzrost popytu na paliwo żeglugowe w okresie świątecznym. Cena ropy naftowej w USA wynosiła 78,37 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 1,14%, podczas gdy cena ropy Brent wynosiła 81,82 USD, co oznacza wzrost o 1,04%. Z drugiej strony, jeśli dochody Rosji z ropy i gazu spełnią oczekiwania, w przyszłym roku państwo to zacznie kupować juany na rynku walutowym, otwierając nowy front w przyspieszającym ruchu dedolaryzacji, mającym na celu zmniejszenie zależności Rosji od zachodnich finansów.

Komentarze