Frank Giustra martwi się o przyszłość następnego pokolenia i ostrzega, że dolar zostanie zdetronizowany a AI spowoduje globalne bezrobocie

Frank Giustra martwi się o przyszłość następnego pokolenia i ostrzega, że dolar zostanie zdetronizowany a AI spowoduje globalne bezrobocie

Dolar amerykański zostanie zdetronizowany jako jedyna globalna waluta rezerwowa. Powstanie rozwidlony system monetarny z BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) i ich sojusznikami używającymi waluty rezerwowej opartej na złocie, wraz z krajami zachodnimi zachowującymi Dolara.

Tak twierdzi Frank Giustra, dyrektor generalny Fiore Group i założyciel Lionsgate Entertainment.

Giustra, który również przewodniczy Międzynarodowej Grupie Kryzysowej i jest założycielem Quantum Gravity Institute, kilka lat temu przewidział globalny reset monetarny i zauważył, że tendencje de-dolaryzacyjne przyspieszyły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Rozmawiając z Michelle Makori, redaktorem naczelnym Kitco News, Giustra zasugerował, że sankcje nałożone na Rosję, w tym wykluczenie jej z globalnego systemu SWIFT i uczynienie z dolara amerykańskiego broni, przyspieszyły poszukiwania przez Rosję alternatywy dla dolara.

„To naprawdę nabrało rozpędu od czasu inwazji na Ukrainę, co było katalizatorem dla wszystkich, zwłaszcza Rosji i Chin, aby przeprowadzić to szybciej, niż zrobiliby to w innym przypadku” – stwierdził.

„Znajdowanie sposobów na obejście systemu SWIFT i korzystanie z dolara amerykańskiego jako waluty rozliczeniowej… te rozmowy stają się coraz bardziej powszechne”.

Przyszłe wykorzystanie złota przez BRICS jako aktywa rezerwowego wynika z niedawnych zakupów złota przez bank centralny, które były drugim co do wielkości w historii w 2022 roku. W szczególności Chiny kupiły 6,6 ton złota, co stanowi wzrost o 67 procent w stosunku do 2021 r. Chińska Republika Ludowa twierdzi, że posiada 2010 ton złota, ale notorycznie utrzymuje w tajemnicy, ile dokładnie złota jest przechowywane w oficjalnych skarbcach.

„Chiny kupiły większość złota w ciągu ostatnich kilku lat, ale tego nie zadeklarowały” – zauważył Giustra.

„Myślę, że 2000 ton, które zadeklarowali, to tylko część tego”.

Przeczytaj także : Rosja sprzedaje złoto, ponieważ deficyt budżetowy tego kraju sięga 25 miliardów dolarów

Zagrożenie ze strony AI

Giustra widzi również zagrożenia spowodowane rozwoje sztucznej inteligencji i automatyzacją, które prowadzą do kryzysu globalnej siły roboczej, z potencjalnie miliardami pracowników zwolnionych przez nowe technologie.

„[AI] jest przerażająca w tym sensie, że nie wiemy w jakim miejscu będą pracownicy kiedy mamy już 8 miliardów ludzi, wkrótce 9 miliardów ludzi, a w ciągu następnych trzydziestu do pięćdziesięciu lat sztuczna inteligencja i roboty mogą robiły wszystko?” Zasugerował.

„Myślę, że tworzy to podział społeczeństwa [na] tych, którzy mają i tych, którzy nie mają. Zasadniczo wszystko zaczyna wyglądać jak – 1984”.

Powieść „1984” George’a Orwella opowiada o przyszłości, w której masowa inwigilacja i cenzura łączą się, by doprowadzić do totalitarnej dystopii, możliwej dzięki technologii.

Giustra powiedział, że szczególnie martwi go przyszłość następnego pokolenia.

– Martwię się o moje dzieci – powiedział.

„Wydaje się, że sztuczna inteligencja może zdominować następne pokolenie”.

CBDC i cyfrowa „kontrola”

Giustra zasugerował, że masowe bezrobocie, które spowoduje sztuczna inteligencja, może utorować drogę do uniwersalnego dochodu podstawowego, który byłby dystrybuowany za pośrednictwem cyfrowych walut banku centralnego.

Ponad 100 krajów opracowuje CBDC, programowalne tokeny, które działają jak pieniądz fiducjarny i które są emitowane i kontrolowane przez banki centralne. Krytycy CBDC twierdzą, że rządy mogą ich używać do kontrolowania wydatków ludzi i rozprawienia się z dysydentami politycznymi.

Giustra powiedział, że przyszły świat z AI i CBDC jest „przerażający jak diabli”.

„Gdyby rządy, korzystając ze sztucznej inteligencji i nadzoru, wdrożyły to na całym świecie i miały dostęp do twojego konta bankowego i mogły cię ukarać lub nagrodzić za twoje zachowanie za pomocą cyfrowych walut banku centralnego, jaki to byłby przerażający świat” powiedział.

„W końcu rząd będzie miał większą kontrolę nad swoją populacją… a rządy są kontrolowane przez polityków, a politycy mają swoje własne programy”.

Giustra twierdził, że CBDC „zaczną sdziałać” i że nie ma sposobu, aby powstrzymać ich wdrażanie.

„Cyfrowa waluta banku centralnego to uciekający pociąg” – zapewnił.

„Nie sądzę, że można wiele zrobić, aby to powstrzymać, z wyjątkiem ochrony własnego majątku”.

Przewiduje, że pełne wdrożenie CBDC zajmie „najwyżej dekadę”.

Znaczenie złota

Giustra nadal wierzy w akcje spółek wydobywających złoto i samo złoto. Podkreślił znaczenie inwestowania w fizyczne złoto jako zabezpieczenie przed niestabilnością finansową i długoterminowe zabezpieczenie przed inflacją.

„Złoto jest jednym ze sposobów ochrony [bogactwa]” – powiedział.

„Dywersyfikacja [to co innego]… powinieneś mieć aktywa w różnych częściach świata i różne klasy aktywów”.

„Ostatnio dałem moim dzieciom złote monety i wygłosiłem im długi wykład o tym, dlaczego muszą posiadać złoto” – wspomina.

„Mam nadzieję, że złota moneta spowoduje, że zrozumieją jak ważne jest, aby mieć złoto w swoim portfelu”.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze