Elon Musk wycofa platformę X z Europy? To bardzo prawdopodobny scenariusz

Elon Musk rozważa wycofanie dawnego Twittera z krajów europejskich ze względu na przepisy Unii Europejskiej dotyczące dużych platform internetowych.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że Unia Europejska od dłuższego czasu stara się uregulować rynek gigantów cyfrowych, takich jak Google, Facebook czy właśnie Twitter. W listopadzie 2022 r. weszła w życie ustawa o usługach cyfrowych, która wprowadziła nowe, liczne obowiązki dla platform internetowych, mające na celu kontrolę negatywnych zjawisk w Internecie oraz zwiększenie ochrony użytkowników i pewności prawnej przedsiębiorstw na jednolitym rynku.

Co planuje Elon Musk?

Tymczasem z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że Elon Musk rozważa zablokowanie dostępu do platformy X w Unii Europejskiej lub ograniczenie europejskim użytkownikom możliwości korzystania z niej. W tle pojawiają się również informacje na temat rozpowszechniania fałszywych informacji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W minionym tygodniu komisarz Unii Europejskiej, Thierry Breton, poinformował, że Komisja Europejska prowadzi badania w sprawie zgodności platformy X z nowym prawem i zażądała wyjaśnień od firmy Muska. W przypadku wykrycia naruszeń, Komisja może nałożyć na przedsiębiorstwo grzywnę w wysokości nawet do 6 procent jego globalnych przychodów.

Warto dodać, że Elon Musk planuje wprowadzenie całkowicie płatnej wersji X. Obecnie platforma ma około 550 milionów użytkowników miesięcznie, którzy generują od 100 do 200 milionów postów dziennie. Nie jest jednak jasne, ile z tych kont to boty, a ile prawdziwi użytkownicy.

Zobacz też: Miało być pięknie – wyszło jak zwykle. e-Paragony nie działają tak, jak należy

Możliwe scenariusze

Prawdopodobnie serwis będzie płatny dla wszystkich użytkowników. Wiadomo już, żecena abonamentu wyniesie jednego dolara rocznie. Musk wprowadził także nową subskrypcję o nazwie „Not A Bot”, która jest obecnie testowana w dwóch krajach: na Filipinach i w Nowej Zelandii. Nowi użytkownicy w ramach planu „Not A Bot” będą mogli wykonywać określone czynności na platformie, takie jak publikowanie treści, polubienia postów, odpowiadanie, repostowanie i cytowanie postów innych kont oraz dodawanie postów do zakładek.

Musk podkreślił, że platforma X będzie nadal dostępna za darmo dla użytkowników, którzy jedynie czytają posty, jednak za publikowanie treści będzie wymagana opłata.

Może Cię zainteresować:

Komentarze