Elon Musk ostrzega: „To najbardziej destrukcyjna siła w historii”

Elon Musk ponownie zabrał głos w kwestii AI. Miliarder tym razem stwierdził, że sztuczna inteligencja w końcu stworzy sytuację, w której „nie będzie potrzebna żadna praca”. W rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, Musk dodał również, że sztuczna inteligencja ma potencjał, aby stać się „najbardziej destrukcyjną siłą w historii”.

Elon Musk ostrzega przed AI

W momencie, gdy wszyscy ekscytowali się możliwościami sztucznej inteligencji, Elon Musk był w opozycji i studził emocje. Miliarder wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, jakie sztuczna inteligencja stanowi dla ludzkości. W pewnym momencie nawet wzywał do wstrzymania rozwoju projektu sztucznej inteligencji. Tym razem podczas rozmowy z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem ocenił, że sztuczna inteligencja będzie miała potencjał, aby stać się „najbardziej destrukcyjną siłą w historii”.


Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy to nastąpi, ale nadejdzie taki moment, że praca nie będzie już potrzebna. Możesz mieć pracę, ale tylko dla własnej, osobistej satysfakcji. Sztuczna inteligencja będzie w stanie zrobić wszystko.

Musk porównał sztuczną inteligencję do dżina, który spełnia życzenia. Różnice, jego zdaniem, polega na tym, że nie będziemy ograniczeni do skorzystania z jedynie trzech życzeń. Zauważył, że to tylko pozornie dobra sytuacja, ponieważ nagle możemy stracić sens życia, jeśli wszystko zrobi za nas AI.

Zobacz też: Elon Musk krytykuje NFT. Wyszło dość niefortunnie

Miliarder niechętny wobec AI

Ekscentryczny miliarder już wcześniej wypowiadał się w kwestii AI dość powściągliwie. W momencie, gdy wszyscy ekscytowali się nowym osiągnięciem technologicznym, właściciel Tesli podpisywał list wzywający do wyhamowania prac na AI. Musk wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, jakie sztuczna inteligencja stanowi dla ludzkości. W jednej z wypowiedzi stwierdził nawet, że może być ona bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna.

Jego krytycy zarzucają mu, że w ten sposób chcę po prostu dać sobie czas na dogonienie konkurencji. Szef Palantir Alex Karp w czerwcowym wywiadzie dla radia BBC stwierdził, że „wiele osób proszących o przerwę robi to, ponieważ nie ma jeszcze swojego produktu”. Nie ulega wątpliwości, że wiele produktów AI, jak chociażby deepfake jest dużym zagrożeniem i spowoduje wiele zagrożeń. Wydaje się jednak, że w opinii Karpa może być sporo racji. W końcu Elon Musk ma własną firmę xAI, która jednak nie jest tak rozpoznawalna jak konkurencja.

Może Cię zainteresować:

Komentarze