Elon Musk ma nową teorię: AI ma być „nianią” ludzkości

Czy możemy patrzeć na AI przez różowe okulary? Czy rzeczywiście jest w stanie spełnić scenariusze filmów science-fiction i zagrozić ludzkości? Elon Musk, znany jako (przynajmniej ostatnio) raczej krytyk sztucznej inteligencji, zdradził, że wizja tego, co przyniesie przyszłość, może nie być tak mroczna, jak nam się wydawało.

Sztuczna inteligencja na straży pokoju?

Podczas wywiadu dla Wall Street Journal, szef Tesli podzielił się obrazem, w którym AI pełni rolę globalnego strażnika pokoju. Dzięki temu, ludzie mogliby poczuć się bezpieczniej, a sztuczna inteligencja, niejako stając się naszą „nianią”, przejmowałaby kontrolę nad wszystkimi systemami komputerowymi i bronią na Ziemi.

„Jednym ze sposobów na osiągnięcie pokoju na świecie jest odebranie ludziom broni, tak aby nie mogli jej już więcej używać”, powiedział Musk. „Nie sądzę, aby AI miała zamiar zniszczyć całą ludzkość, ale mogłaby nas postawić pod ścisłą kontrolą”.

Elon Musk jest nie tylko założycielem Tesli, ale również współtwórcą OpenAI, organizacji non-profit, która stworzyła między innymi ChatGPT. Twierdzi, że bez niego ta firma w ogóle by nie powstała. W rzeczywistości Musk dołożył się do projektu aż na 50 milionów dolarów.

Mimo to należy przyznać, że Elon Musk nie jest ślepy na potencjalne zagrożenia. Przewiduje, że pierwsze niebezpieczne zastosowania AI najprawdopodobniej pojawią się w technologii broni, ostrzegając przed nadchodzącymi „wojnami dronów” między zaawansowanymi narodami.

Musk zauważa również, że AI może być wykorzystywane do manipulowania opinią publiczną, szczególnie poprzez media społecznościowe. „Pióro jest potężniejsze niż miecz, więc jednym z pierwszych miejsc, na które musimy uważać, jest wykorzystanie AI w mediach społecznościowych do manipulowania opinią publiczną,” ostrzegł Musk. Jego propozycja? Wykupić weryfikację na Twitterze.

Na szczęście są też pozytywne strony AI. Musk wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat, możemy doświadczyć rozwoju sztucznej inteligencji ogólnej (AGI). Ta byłaby w stanie nauczyć się i wykonywać dowolne intelektualne zadanie na poziomie człowieka.

Może Cię zainteresować: Eksperci biją na alarm. Sztuczna inteligencja w dekadę przekroczy granice ludzkości?

Elon Musk twierdzi, że AI da nam dobrobyt

Mimo wszystko, niezależnie od potencjalnych zagrożeń, Elon Musk widzi „przyjazny” scenariusz. W tym modelu koszt różnych produktów ma drastycznie spaść. – Jeśli chodzi o dostęp do dóbr i usług, myślę, że AI wprowadzi erę obfitości – powiedział Musk.

Zobacz również:

Komentarze