Elon Musk atakuje tradycyjne media. Pomylił odwagę z odważnikiem?

Elon Musk, znany przedsiębiorca technologiczny, oświadczył na X, poprzednio znanym jako Twitter, że tradycyjne media odchodzą w niebyt. Po przejęciu Twittera za 44 miliardy dolarów w zeszłym roku, Musk nie kryje swojego sceptycyzmu wobec mainstreamowych mediów, pytając: „Po co czytać 1000 słów o czymś, co opublikowano na X kilka dni wcześniej?”

Musk kwestionuje rolę tradycyjnych mediów

Ten komentarz przyciągnął uwagę 15,5 miliona ludzi. Wiele odpowiedzi od zatwierdzonych kont podzieliło zdanie Muska, co pokazało rosnący brak zaufania do tradycyjnych mediów.

Eksperci z branży komunikacji wskazują na niebezpieczeństwa tego podejścia. Na przykład Susan Campbell z Uniwersytetu w New Haven podkreśliła, że newsy na platformach społecznościowych często są pozbawione gruntownego sprawdzenia faktów co jest kluczowe w tradycyjnym dziennikarstwie. Z kolei Dr Aram Sinnreich z American University zaznacza, że postawa Muska może nawet podważyć normy demokratyczne.

Mimo że social media zdobywają coraz większą popularność jako źródło informacji, tradycyjne media wciąż mają swoje miejsce w społeczeństwie. Jason Mollica z American University przypomniał, że chociaż liczba użytkowników mediów społecznościowych rośnie, wielu ludzi wciąż z nich nie korzysta i prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi.

Zobacz także: Ekologiczny Bitcoin kluczem do… ratowania planety? Badania zaskakują

Tradycja kontra nowoczesność

Ponadto dane z Pew Research wskazują, że oglądalność telewizyjnych wiadomości pozostaje stabilna od 2022 roku. To pokazuje, że ludzie – mimo wszechobecnej technologii – wciąż są tradycjonalistami. Zaufanie do telewizyjnych programów informacyjnych nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Mollica podkreślił, że zbyt wiele osób, w tym Musk, polega na informacjach z mediów społecznościowych bez weryfikacji ich prawdziwości. Choć social media, takie jak X, mogą dostarczać szybkich wiadomości, często brakuje im kontekstu i dokładności oferowanej przez „staroświeckie” media.

Choć Elon Musk może deprecjonować wartość tradycyjnych środków przekazu, ich rola w społeczeństwie wciąż jest jednak niezaprzeczalna. W erze dezinformacji i szybkich wiadomości, rzetelność tradycyjnego dziennikarstwa jest cenna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Może Cię również zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.