Miało być pięknie – wyszło jak zwykle. e-Paragony nie działają tak, jak należy

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia aplikacji e-Paragony 2.0, blisko 20 tysięcy Polaków pobrało ją ze sklepów Google Play i App Store.

Jednakże, mimo tego dużego zainteresowania, nikt jeszcze nie otrzymał e-Paragonu.

Po co komu e-Paragony?

„e-Paragony 2.0 to bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, zgłaszać nieprawidłowości i sprawdzać paragony z kodem QR. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i całkowicie anonimowa” – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. „Aplikacja posiada szereg funkcji ułatwiających codzienne zarządzanie i kontrolę nad wydatkami. Pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona jest całkowicie anonimowe. Otrzymasz unikalny identyfikator, który umożliwi Tobie pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące, niepotrzebny jest nawet numer telefonu” – to z kolei opis, jaki znaleźliśmy w sklepie Google Play.

Przypomnijmy, że HUB paragonowy został uruchomiony 15 września 2023 r., jednocześnie z udostępnieniem aplikacji e-Paragony 2.0. Sęk w tym, że na rynku nie ma kas fiskalnych, które byłyby podłączone do HUBa.

Co to w praktyce oznacza? Ano mniej więcej tyle, że nikt nie jest w stanie pobrać e-Paragonów za pomocą ministerialnej aplikacji. Aby to się zmieniło, konieczna będzie aktualizacja oprogramowania kas fiskalnych. Co prawda funkcjonuje ich obecnie powyżej milion, ale niestety nie mają one możliwości komunikacji z HUBem.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, na rynku pojawiły się już pierwsze kasy, które umożliwiają wystawianie paragonów elektronicznych. Wiadomo też, że niektórzy producenci kas online planują wprowadzenie aktualizacji oprogramowania w najbliższych miesiącach. Dopiero wtedy będzie więc możliwe odbieranie e-paragonów za pomocą aplikacji resortowej.

Zobacz też: Aż 60 proc. właścicieli nieruchomości komercyjnych przewiduje spadek przychodów do końca roku

„Apka-wydmuszka”?

Na chwilę obecną aplikacja e-Paragony 2.0 bardziej funkcjonuje jako narzędzie do zarządzania budżetem domowym i do przechowywania tradycyjnych paragonów, niż jako narzędzie do e-paragonów. Rządowa „apka” pozwala na dodawanie ręcznie otrzymanych w sklepach tradycyjnych paragonów, a także umożliwia przechowywanie paragonów w różnych kategoriach wydatków, takich jak żywność, rozrywka, restauracje, elektronika, uroda i usługi.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.