Barbie kontra Oppenheimer? W kinach królowa jest tylko jedna

Film „Barbie” z całą siłą uderzył w amerykańskie i kanadyjskie kina, stając się najbardziej dochodową produkcją roku – informuje Warner Bros. Reżyserowane przez Gretę Gerwig dzieło zarobiło 155 milionów dolarów (120 milionów funtów) w pierwszy weekend wyświetlania.

Oppenheimer: wielki boom w cieniu Barbie

Barbie prezentuje dojrzewający charakter popularnej lalki. Bohaterka odkrywa swoją tożsamość, zachęcając przy tym swojego partnera, Kena, do podkreślania swojej indywidualności.

Tego samego dnia swoją premierę miał „Oppenheimer”, który zarobił 93,7 miliona dolarów (72 miliony funtów) w Stanach Zjednoczonych. Film Universal Pictures skupia się na tworzeniu pierwszej bomby atomowej. W roli głównej zobaczymy Cilliana Murphy’ego pod reżyserią Christophera Nolana. Rywalizacja między tymi dwoma filmami zyskała nawet swoją nazwę w mediach społecznościowych – „Barbenheimer”.

Może Cię zainteresować: Czy to są najlepsze inwestycje wszech czasów? Ekspert zmienia zdanie

Sukces „Barbie” na tle kryzysu kinematografii

Sukcesy „Barbie” i „Oppenheimera” przypadają na trudne czasy dla kin, które walczą z rosnącą konkurencją ze strony serwisów streamingowych. Pomimo tego „Barbie” z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, przewyższyła w pierwszy weekend otwarcia wyniki „Super Mario Bros”, stając się największym filmem 2023 roku.

Na całym świecie, „Barbie” zarobiła 337 milionów dolarów (293 miliony funtów). Kibice na Twitterze chwalili film. Jedna z użytkowniczek napisała, że od lat nie czuła takiej potrzeby ponownego obejrzenia filmu w kinie.

W Wielkiej Brytanii, sieć Odeon poinformowała, że przedpremierowo sprzedano ponad 200 000 biletów na „Barbie” i „Oppenheimera”. Kolejna sieć, Vue, potwierdziła, że liczba przedsprzedaży „Barbie” była wyższa niż dla jakiegokolwiek innego blockbusteru w tym roku.

W tym samym czasie, „Oppenheimer” zarobił 8,05 miliona funtów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Universal Pictures przewiduje, że film będzie miał lepszy weekend otwarcia niż inne filmy Nolana, takie jak „Interstellar”, „Dunkierka” czy „Incepcja”.

Mimo sukcesu, premiera „Oppenheimera” była skazana na niepowodzenie. Gwiazdy wcześniej opuściły pokaz, protestując przeciwko wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w procesie tworzenia. Mimo to, film zarobił 93,7 miliona dolarów (75 milionów funtów) na rynkach międzynarodowych, co daje łączną kwotę 174,2 miliona dolarów (135 milionów funtów).

Zobacz również:

Komentarze