Australia: pokłosie skandalu podatkowego. Rząd zaostrza kary

Władze Australii drastycznie zaostrzą kary dla promotorów podejrzanych schematów podatkowych i wzmocnią władzę organów regulacyjnych w odpowiedzi na skandal związany z PwC Australia.

Ujawniony w styczniu br. wyciek poufnych rządowych planów podatkowych wywołał ogólnokrajowy skandal. To właśnie wtedy dział PricewaterhouseCoopers Australia zajmujący się doradztwem podatkowym udzielał porad australijskiemu rządowi w zakresie zapobiegania unikania opodatkowania przez korporacje. Jeden z partnerów przedsiębiorstwa, Peter Collins, przekazywał poufne informacje na temat planów rządu swoim kolegom, którzy następnie do pozyskiwania klientów z międzynarodowych firm.

Australia kontra PwC

Reputacja PwC Australia została mocno nadszarpnięta. Na początku maja, gdy wybuchła afera, dyrektor generalny firmy Tom Seymour ustąpił ze stanowiska, podobnie jak dwóch członków zarządu. Przedsiębiorstwo wysłało również na urlop dziewięciu partnerów zarządzających, przeprowadzając własne, wewnętrzne dochodzenie w sprawie,

W efekcie skandalu firma wycofała się ze wszystkich prac dla australijskiego rządu i sprzedała część swojego biznesu prywatnemu funduszowi Allegro Funds za 1 dolara australijskiego – czyli w przeliczeniu na polską walutę 2 złote i 70 groszy.

„Skandal PwC ujawnił poważne niedociągnięcia w naszych ramach regulacyjnych” – czytamy w opublikowanym niedawno oświadczeniu ministrów skarbu i finansów oraz prokuratora generalnego. „Walczymy z nadużyciami, aby odbudować wiarę ludzi w systemy i struktury, które utrzymują nasz system podatkowy i rynki kapitałowe w dobrej kondycji”.

Wiadomo już, że ustawy, które mają zostać wprowadzone w Australii w tym roku, podniosłyby maksymalną karę za promowanie schematów wykorzystywania podatkowego 100-krotnie do 780 mln dolarów australijskich (równowartość 510 mln dolarów amerykańskich) i ułatwiłyby organom rządowym ściganie poprzez rozszerzenie sposobu stosowania przepisów, które jak dotąd zostały użyte tylko sześć razy.

Zobacz też: Celsius Network: założyciel firmy oskarżony! Stawia mu się mocne zarzuty

Nowe narzędzia podatkowe

Co prawda Australijski Urząd Podatkowy udaremnił kilka prób obejścia przez firmy wielonarodowej ustawy o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania z 2016 r., ale w późniejszym dochodzeniu jego działania musiały zostać wstrzymane przez przez roszczenia dotyczące przywilejów prawnych ze strony PwC Australia.

Peter Collins i PwC Australia zostali ukarani dopiero pod koniec 2022 r. przez oddzielną agencję regulującą działalność agentów podatkowych, Tax Practitioners Board, po tym, jak policja stwierdziła, że nie posiada wystarczających informacji do podjęcia działań. To właśnie wtedy Australijski Urząd Podatkowy poinformowało ustawodawcę, że przepisy dotyczące tajemnicy podatkowej utrudniają dzielenie się informacjami potrzebnymi do prowadzenia sprawy. Nowy pakiet reform miałby zmienić te przepisy, wzmocnić ochronę sygnalistów i dać organom podatkowym więcej czasu na prowadzenie dochodzeń i wnoszenie spraw do sądu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze