24 grudnia rozgrywany przez polityków. Będzie zakaz handlu w Wigilię?

Wciąż nie wiemy, czy w tym roku zrobimy zakupy w Wigilię? 24 grudnia zwykle mogliśmy zrobić zakupy, ale do godziny 14:00. Dla wielu osób to ostatnia szansa na zakup prezentów lub brakujących produktów. Tegoroczna Wigilia jest wyjątkowo problematyczna, ponieważ przypada w niedzielę, które zgodnie z prawem, poza wyjątkami są niehandlowe. Pierwotnie tegoroczna Wigilia miała być handlowa, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Partia Prawo i Sprawiedliwość złożyła projekt noweli ustawy, zgodnie z którym 24 grudnia miałby być dniem wolnym od handlu.

W Wigilię nie zrobimy zakupów?

Zgodnie z dotychczasowym planem, w grudniu 2023 roku mieliśmy mieć dwie niedziele handlowe, które przypadały na 17 i 24 grudnia. Wyjątkowo problematyczny okazuje się drugi termin. Okazuje się, że to, czy zarobimy zakupy w Wigilię nie jest jeszcze przesądzone. Prawo i Sprawiedliwość złożyło 20 listopada projekt noweli ustawy, który proponuje wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę 24 grudnia. Zamiast 24 grudnia zakupy moglibyśmy zrobić 10 grudnia, ale tylko do godz. 14:00.

W ocenie skutków regulacji, którą dołączono do projektu możemy przeczytać: Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, to wejdzie w życie w terminie 3 dni od momentu ogłoszenia.

Zobacz też: Wynajem mieszkania to jedyne, co nam zostało? Ceny na rynku nieruchomości zaporowe

Co Polacy sądzą o zakazie handlu?

Kiedy ustępująca partia rządząca wprowadzała zakaz handlu w niedzielę, społeczeństwo było dość mocno podzielone. Wydawało się nawet, że większość nie jest przychylna temu rozwiązaniu. Argumentowano, że podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w innych państwach, takich jak np. Austria, Niemcy, Szwajcaria i Norwegia. Po latach można ocenić, że za handlem w niedzielę tęsknią przede wszystkim właściciele sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych.

Z raportu Fundacji Konrad-Adenauer-Stiftung wynika, Polacy przyzwyczaili się już do wolnych od handlu niedziel i niekoniecznie tęsknią za zakupami w tym dniu. Wyniki badań pokazuj, że aż 78% osób w wieku 18-30 lat nie chce likwidacji zakazu handlu w niedzielę. Jedynie 8,8% ankietowany było za zdecydowanym zniesienie zakazu, a 13,3% jest raczej za jego likwidacją.

Może Cię zainteresować:

Komentarze