Tesla ma za sobą najgorszy tydzień na giełdzie w tym roku. A to nie jedyny problem

Poprzedni tydzień Tesla, będąca jednym z najważniejszych projektów Elona Muska, zakończyła z najgorszym wynikiem w tym roku. W zeszłym tygodniu akcje spółki spadły o ponad 15%, zamykając tydzień na poziomie 211,99 USD za akcje. W firmie nie ma jeszcze katastrofy, ale co chwila pojawiają się mniejsze lub większe problemy.

Tesla notuje 15% spadek akcji

Akcje Tesli spadły w zeszłym tygodniu o ponad 15% w ciągu spadając do poziomu 211,99 USD za jedną sztukę. Jako główną przyczynę wskazuje się środowy komunikat Elona Muska, w którym przedstawił pesymistyczne podejście do kwestii makroekonomicznych podczas ogłoszenia wyników za trzeci kwartał. Musk zapowiedział również, że podkreślił, że cięcie kosztów i obniżki cen będą w Tesli, będzie działaniem koniecznym. To najgorszy tydzień dla akcji Tesli w roku, jednak do tragedii jeszcze daleko. Akcje producenta samochodów elektrycznych, licząć od początku roku, nadal są na dużym plusie.

W trzecim kwartale 2023 r. Tesla odnotowała przychody w wysokości 23,35 miliarda USD i zysk w wysokości 1,85 miliarda USD. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zyski były również niższe niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Zobacz też: Banki przeżywają kryzys, o którym nikt nie mówi. A to dopiero początek

Miliardowa inwestycja w Meksyku wstrzymana

Jeszcze niedawno mogliśmy przeczytać, że Elon Musk planuje zainwestować w ciągu najbliższych 2 lat blisko 15 mld USD w ogromną fabrykę samochodów elektrycznych w Meksyku. Wielki ośrodek produkcyjny, który planowo miał powstać w mieście Monterrey, miał być trzecią fabryką Tesli poza USA. Fabryka oddalona zaledwie 200 km od granicy z USA, miała być ważnym punktem strategicznym dla Tesli. Z kolei dla społeczności lokalnej meksykańskiego miasta miało powstać setki nowych miejsc pracy. Jednak w konferencji prasowej z inwestorami, którą zorganizowano po publikacji wyników kwartalnych Musk ogłosił, że wstrzymuje budowę fabryki. Jako powód tej decyzji wskazał słaby popyt na samochody elektryczne wśród amerykańskich konsumentów.

Musk jest również pełen obaw co do obecnych stóp procentowych oraz ich ewentualnych podwyżek. Jak stwierdził: Jeśli stopy procentowe pozostaną wysokie lub pójdą jeszcze wyżej, ludziom znacznie trudniej będzie kupić samochód. Po prostu ich na to nie stać

Może Cię zainteresować:

Komentarze