Soja najdroższa od lat

Soja najdroższa od lat

Kontrakty terminowe na soję wzrosły w tym tygodniu do wieloletnich maksimów. Soja stała się najdroższa od lat. Mocne wzrosty przyszły wraz z pojawiającymi się danymi o sprzedaży eksportowej USA, problemach pogodowych zagrażających produkcji i zakupach zaawansowanych maszyn technologicznych do uprawy tej rośliny przez rolników.

Cena soi od TradingView

Na łamach naszego portalu już miesiąc temu informowaliśmy o potencjalnych wzrostach na tym surowcu:

Rekordowy eksport USA

Reuters, cytując raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, opisuje:

Sprzedaż eksportowa soi przez USA pozostaje solidna, ponieważ Meksyk i Chiny nadal rezerwują duże zakupy.

W codziennych ogłoszeniach dotyczących sprzedaży eksportowej USDA podało, że prywatni importerzy sprzedali 374 000 ton nasion oleistych do Chin, 152 404 ton do Meksyku i 132 000 ton do nieujawnionych miejsc docelowych. Są to połączone transakcje zawarte w największym dziennym ogłoszeniu sprzedaży eksportowej soi od 8 września

Ogłoszenie codziennej sprzedaży pojawiło się, gdy USDA opublikowało również dane dotyczące eksportu, pokazujące sprzedaż netto na poziomie 2,591 mln ton w zeszłym tygodniu, piąty tydzień z rzędu, w którym sprzedaż przekroczyła 2 mln ton. Ponad 1,5 miliona ton sprzedanych w zeszłym tygodniu trafiło do Chin.

Posucha brazylijska

Analitycy wskazali, że rosnący eksport soi z USA wynika z suchych warunków pogodowych w Brazylii, największym na świecie eksporterze soi i dostawcy numer jeden do Chin, co wymusiło opóźnienie sadzenia nasion. Opóźnienie prawdopodobnie zwiększy popyt na nasiona z USA w pierwszym kwartale 2021 r., Kiedy to dostawy brazylijskiej soi zaczną wypierać eksport z USA.

Amerykańscy eksporterzy rezerwują do Chin tylko 21,5 miliona ton soi na pierwsze dziewięć miesięcy 2020 roku. Jest to około 2 miliony ton mniej niż w tym samym okresie w 2017 roku. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że Pekin wypełni swoje zobowiązanie dotyczące rolnictwa w ramach handlu w fazie 2, która właśnie trwa.

W sierpniu Chiny zaimportowały produkty rolne o wartości 10,71 mld USD, co oznacza, że do końca 2020 r. muszą kupić kolejne towary rolne o wartości 25,89 mld USD, aby zrealizować swoje roczne założenia.

Finansowy Krytyk

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.