Zapomnijcie o akcjach. Nadchodzi bańka na soi

Nadchodzi bańka na soi?

Chiny nabierają rozpędu

Perspektywa silnego popytu w Chinach spowodowała, że ​​ceny kontraktów futures na soję osiągnęły w tym tygodniu najwyższy poziomach od ponad roku.

Cena soi od TradingView

Wracając do optymizmu z 2019 r. dotyczącego umowy handlowej między USA a Chinami, czołowi amerykańscy i chińscy urzędnicy handlowi potwierdzili na początku tygodnia zobowiązania wynikające z pierwszej fazy umowy handlowej. To oznacza, że Chiny planują zakup rekordowej ilości soi. Źródła szacują, że całkowite zakupy w tym roku mogą wynieść około 40 milionów ton, czyli o 25% więcej niż w 2017 roku. Bloomberg tak komentuje tą sytuację:

Chiny zwiększają zakupy amerykańskich produktów rolnych od końca kwietnia, a sprzedaż soi z dostawą w przyszłym sezonie kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie w tej porze roku od 2013 roku.

Kupować trzeba

Chiny nie nadążają za zobowiązaniami do zakupu określonymi w pierwszej fazie umowy handlowej. Bloomberg szacuje, że zobowiązania Chin do zakupu dóbr rolnych w pierwszych siedmiu miesiącach roku stanowiły zaledwie 27% wartości docelowej przewidzianej w transakcji.

USDA podało we wtorek, że chińscy importerzy kupili 408 000 ton amerykańskiej kukurydzy i 204 000 ton amerykańskiej soi. W środę chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pod koniec roku oczekuje się wzrostu importu soi.

Sojowa autostrada

Poniższy wykres przedstawia sprzedaż soi z USA do Chin. W 2020 roku tempo tego zjawiska jest najszybsze od 7 lat.

Bloomberg

Jednak Chiny pozyskują większość soi od czołowego dostawcy z Brazylii. Oczekuje się, że więcej dostaw fasoli z USA do Chin będzie widocznych w czwartym kwartale. Poniższa mapa przedstawia światową morską autostradę sojową, która ciągnie się od Brazylii poprzez Ocean Indyjski, aż do Chin.

Finansowy Krytyk

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów. Komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Komentarze