OPEC+ przedłuża ograniczenia wydobycia ropy naftowej

1 076

OPEC i jego sojusznicy, grupa znana jako OPEC +, uzgodnili przedłużenie miesięcznej redukcji wydobycia ropy naftowej. Informacje te pochodzą od jednego z delegatów grupy, który przekazał je agencji Reuters. Agencja informacyjna cytując informatora, informuje:

Sobotnie spotkanie spowoduje przedłużenie umowy tylko na jeden miesiąc. Jest to ogólna tendencja w OPEC +.

Reuters zauważył, że członkowie OPEC + spotkali się, aby zatwierdzić przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy i popchnąć kraje takie jak Irak i Nigeria, by lepiej przestrzegały istniejących ograniczeń. Grupa magnatów naftowych wyznaczyła przedłużenie rekordowych cięć wydobycia ropy do końca lipca po podwojeniu cen ropy naftowej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Miało to związek z ich wysiłkami zmierzającymi do wycofania prawie 10% światowych dostaw z rynku.

Nie pierwszy raz w tym roku

OPEC + początkowo zgodził się w kwietniu, że zmniejszy podaż o 9,7 miliona baryłek w okresie od maja do czerwca, aby wesprzeć cenę ropy, której wyceny spadły z powodu kryzysu związanego z koronawirusem.

Główny wskaźnik na szerokim rynku ropy: wycena Ropy Brent osiągnęła w piątek najwyższy poziom od trzech miesięcy. Jej cena wyniosła 42 USD za baryłkę, po dołku w kwietniu poniżej 20 USD. Ceny nadal pozostają o jedną trzecią niższe niż na koniec 2019 r. Nie zapominajmy jednak, że w pewnym momencie wycena kontraktów na ropę spadła do -37 USD za baryłkę.

Obecny rajd ropy od połowy kwietnia wygląda imponująco. Baryłka ropy Brent wzrosła o 100% w 6 tygodni:

Wykres ceny ropy od TradingView

Ustalenia

W projekcie deklaracji OPEC + stwierdzono, że wspólny ministerialny komitet monitorujący, znany jako JMMC, będzie zbierał się co miesiąc do grudnia. Spotkania będą dotyczyły przeglądu rynku i zalecanych poziomów cięć. Następne spotkanie zaplanowano na 18 czerwca. Jak widać, grupa kontrolująca sporą część wydobycia ropy na świecie, stawia odważne kroki w celu kontroli cen na rynkach. Jak na razie mamy do czynienia z wieloma niewiadomymi. Jednak jedno jest pewne: żadnemu naftowemu potentatowi nie jest na rękę, aby ceny ropy były na tak niskich poziomach.

źródło grafiki tytułowej: tutaj.

Komentarze