Nieoczekiwany kryzys i krach półprzewodników? Oto pierwsza ofiara – zysk 96% w dół, najsłabiej od 2009!

Koreański gigant – Samsung stoi przed poważnym ryzykiem dla dalszego rozwoju biznesu. Sektor układów pamieci notuje wciąż znaczne spowolnienie. Firma w II kw. oczekuje 96% spadku zysków r/r i mają być najsłabsze od 14 lat. Dokładnie od czasu GFC, z 2008 roku. Azjatycki gigant stracił w ostatnich dniach także bardzo dużego klienta w postaci Google (Alphabet). Koncern rozważa całkowite przejście na dostawy ze strony Taiwan Semiconductors (TSMC). Powód? Opóźnienia w produkcji Samsunga i prawdopodobnie odwilż w relacjach USA – Chiny.

Zysk operaycjny Samsunga spada z kwartału na kwartał od początku 2022 roku. Źródło: Bloomberg

Wskazywały na to komentarze premiera Li i sekretarz skarbu Yellen z USA. Tajwańczycy skorzystają na maraźmie w największej, koreańskiej korporacji? W kontekście obecnych oczekiwań rynku wydaje się to niezwykle prawdopodobne. Samsung zmaga się z bardzo poważnym zwolnieniem popytu w globalnej skali. Nie może liczyć na wysoką sprzedaż w Chinach gdzie prym wiodą chińskie korporacje, a w krajach zachodnich wysokie stopy procentowe (oraz znaczne nasycenie rynku) obciążyło sprzedaż. Telewizory i smartfony nie sprzedają się tak samo dobrze jak w ostatnich latach. Firma znów zaczyna operować na ujemnej marży netto, a przychody spadły r/r – mimo inflacji, która powinna je wspierać.

Samsung spodziewa się, że zysk w drugim kwartale spadnie aż o 96 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i prawdopodobnie osiągnie najniższy poziom od ponad 14 lat. Refinitiv prognozował, że zysk operacyjny spadnie w II kw. do 427 milionów dolarów. To zaledwie ułamek tego, co największy na świecie producent chipów pamięci dla smartfonów i telewizorów osiągnął w II kw. 2022. Tak wielki spadek w największej mierze spowodowany jest stratami segmentu chipów, który zwykle zarabiał dla firmy najwięcej netto. Nadmiar układów pamięci na rynku, sprawił, że ceny spadły jeszcze bardziej. Zapasy w magazynch wciąż ciążą, Refinitiv szacuje straty kwartalne ze sprzedaży 'promocyjnej’ na ok. 2,3 do 3 miliardów dolarów.

Czyszczenie magazynów?

Ceny chipów w II kw. spaday nieco wolniej niż w poprzednim. Wstępnie Wall Street spodziewa się, że osiągną dno w III kw. 2023 i utrzymają się na niskich poziomach do co najmniej przyszłoego roku. Warto podkreślć, że nie jest tu mowa o wszystkich rodzajach chipów. Samsung przekazał, że pracuje nad zwiększeniem udziałów w rynku chipow napędzających rozwój sztucznej inteligencji. Dodatkowo firma zamierza zaprezentować najnowsze smartfony w lipcu, na prezentajci w Seulu. Przełożyła prezentację produktów na wcześniejszy termin od wcześniej deklarowanego przełomu sierpnia i września. Oczekuje się również, że gigant technologiczny zaprezentuje swoje najnowsze składane smartfony jeszcze w tym miesiącu w Seulu, kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Według części giełdowych analityków rych firmy związany jest z próbą przejęcia niektórych klientów premium marki Apple, które wypuści kolejneg iPhone.

Prognozy Samsunga

  • Według wstępnego zestawienia firmy Samsunga, zysk operacyjny za okres od kwietnia do czerwca ma wynieść 458 milionów dolarów wobec 10,8 miliarda dolarów w II kw. 2022. To najniższy zysk Samsunga od pierwszego kwartału 2009 roku, kiedy firma zarobiła 451 mld USD miliardów dolarów. Wyższe stopy procentowe i trudniejszy kredyt zaczynają działać. Analitycy oczekiwali jeszcze większego spowolnienia, do 427 milionów USD – mimo to akcje na koreańskiej giełdzie traciły
  • Oczywiście tąpnięcie zysku operacyjnego można przypisać spadającym cenom układów pamięci i wartości zapasów. W pierwszym kwartale roku Samsung odnotował potężną stratę w wysokości 3,5 miliarda dolarów z dotychczas mocno obiecującego segmentu chipów. W drugim kwartale odnotowano bardzo niewielką poprawę dzięki większej sprzedaży chipów DRAM. Te są szeroko stosowane w komputerach oraz serwerach AI (bazy danych).
  • Analitycy Daishin Securities pozostają byczy i stwierdzili, że spadek cen nie był tak mocny jak oczekiwał rynek. Dokładny raport Samsunga da inwestorom więcej ważnych informacji. Odniesie się też do cięć produkcyjnych, ożywienia popytu i potencjalnej poprawy struktury zysków dzięki wyższej klasy produktom DRAM. Oraz pamięci o wysokiej przepustowości tzw. HBM.
  • Hyundai Motor Securities, spodziewa się dwucyfrowego wzrostu cen pamięci DRAM w każdym kwartale począwszy od drugiej połowy 2024 roku. W przeciwieństwie do konkurentów, Samsung planuje utrzymać swoje inwestycje w układy pamięci w tym roku, co ma jeszcze bardziej umocnić dominację na rynku do 2025 roku.

W poprzednim kwartale Samsung odnotował przychody 45,8 miliarda dolarów, co oznacza 22% spadek w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku.

Ponieważ inwestorzy z niecierpliwością oczekują na szczegółowy raport o wynikach Samsunga 27 lipca, tego dnia możemy widzieć dużą zmienność wśród producentów chipów – rynek tego dnia pozna także raport giganta e-commerce, Amazon.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze