Nieuchronny krach na Wall Street. Spitznagel ostrzega przed kryzysem długu

Nastroje inwestorów przeszły w ostatnich dniach bardzo poważny test, a odbicie indeksu Nasdaq 100 okazało się chwilowe, po tym jak rynek zdecydował się na masową realizację zysków, mimo świetnych wyników finansowych technologicznego giganta mediów, Meta Platforms. Tymczasem inwestorzy wciąż analizują pierwszy, możliwy termin obniżek stóp procentowych… Ale w ocenie Marka Spitznagela z funduszu 'black swan’ Universa Investment ’to przypadek, w którym należy uważać, czego sobie życzysz’Ocenił, że obniżki stóp Fed zwieńczy dramatyczny krach na rynku.

Budżet USA będzie w coraz większym stopniu obciążony spłatą bieżących odsetek – w zależności od projekcji inflacyjnych. Źródło: Bloomberg, CBO
  • Universa zarządza kapitałem wartym ok. 16 miliardów dolarów i specjalizuje się w strategiach ograniczających ryzyko, poprzez umożliwienie zarabiania dużej ilości pieniędzy, w trakcie skokowej zmienności rynku, co zazwyczaj wiąże się z tąpnięciem na rynkach akcji. Strategia funduszu sprowadza się do założenia, że kolejny krach jest tylko kwestią czasu, przez co Universa regularnie ponosi (zazwyczaj) niewielkie straty… By móc zarobić bardzo dużo, w trakcie załamania.
  • Fundusz wykorzystuje do tego zazwyczaj wyceniane jako bardzo mało prawdopodobne (tanie) pozycje na rynkach opcji. Szczegóły dot. jego strategii nie są jednak znane. Spitznagel inspiruje się w swoim podejściu ekonomiczną szkołą austriacką i 'okrężnymi’ strategiami prowadzącymi do celów… Akceptując okresową taktyczną słabość, by zbudować strategicznie istotną pozycję z przewagą. W swoich pozycjach odwoływał się do dzieł Sun Tzu, Carla von Clausewitza, czy Frederica Bastiata.
  • Ostatni krach, na którym bardzo dużo zyskała Universa miał miejsce w roku 2020. Wówczas fundusz Marka zwrócił inwestorom ponad 3600% i od tego czasu coraz więcej instytucji powierza Universie środki w zarządzanie. Spitznagel jest też autorem kilku książek takich jak 'The Dao of Capital’ czy ’Save haven: Investing for financial storms’. Prywatnie, w przerwach między zarządzaniem Universą, prowadzi farmę, produkującą ekologiczne sery Idyll Farms.
GFC w 2008 a następnie pandemia koronawirusa napędzały kryzys zadłużenia w USA. Źródło: Bloomberg, CBO

Gdzie ten krach?

Spitznagel ocenia, że zmiana pozycji Fed będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy warunki gospodarcze ulegną pogorszeniu… Tworząc bardzo trudne środowisko dla rynków. I nie jest zupelnie osamotniony w swoim osądzie. W ostantim czasie podobne opinie formułowali m.in. David Brady, Ray Dalio czy Larry McDonald. Dokładnie przytaczany przez Reutersa, Spitznagel powiedział „Ludzie myślą, że to dobrze, że Rezerwa Federalna jest gołębia i obniży stopy procentowe… ale obniży stopy procentowe, gdy będzie jasne, że gospodarka zamienia się w recesję, i będzie obniżać stopy procentowe w sposób paniczny, gdy rynek się załamie”.

Spitznagel pozostaje sceptyczny co do pomysłu, wedle którego w USA recesji nie będzie. Po prostu wyższe stopy ostatecznie doprowadzą do pęknięcia „największej bańki kredytowej w historii ludzkości”. Przypomnijmy, od początku 2022 r. Fed podniósł stopy procentowe o 525 punktów bazowych, aby zapobiec inflacji. Dlaczego krachu jeszcze nie ma? Odpowiedź to nadwyżki nagromadzone w latach bardzo luźnej polityki pieniężnej. Spitznagel wskazał, że „Ta gospodarka (USA – przyp.red.) opiera się na niskich stopach procentowych (…) Po zresetowaniu ich mamy efekty opóźnienia, i ma to miejsce także w obecnym przypadku (…) Myślę, że zanim to się skończy, będzie więcej pozytywnych euforycznych nastrojów”.

Amerykanie pozostają majętni, co chroni jak dotąd kraj przed większym kryzysem choć warto podkreślić na spore nierówności majątkowe. Gospodarstwa domowe posiadają 4-krotnie więcej środków, niż wart jest dług USA. Źródło: Bloomberg
Komentarze