Największy debiut od 1,5 roku na GPW. Kto szuka pieniędzy na rynku?

Ostatnie lata nie były najlepsze na rynku debiutów. Wynikało to z niskich wycen, wysokiej inflacji oraz wojny na Ukrainie. Te czynniki nie zachęcały przedsiębiorców do szukania kapitału na warszawskiej giełdzie. Jednak 19 czerwca w godzinach popołudniowych pojawiła się informacja o tym, że KNF zatwierdził prospekt emisyjny spółki Dr. Irena Eris. Zapowiada się zatem ciekawy debiut polskiej spółki z ciekawej branży. Spółka zamierza wyemitować 11 mln akcji nowej serii i sprzedać je w ofercie publicznej. Cena maksymalna akcji wynosi 12,8 zł. Dodatkowo obecni akcjonariusze chce sprzedać 1,5 mln akcji. Tylko 10% akcji trafi do inwestorów indywidualnych.

Czym zajmuje się spółka?

Dr. Irena Eris S.A. to spółka działa na rynku kosmetycznym oraz hotelarskim. Najważniejszy jest segment kosmetyczny. Spółka generuje z niego 78% przychodów. Spółka jest właścicielem znanych marek takich jak: Dr Irena Eris, Pharmaceris, Emotopic, Lirene i Under Twenty. Firma stara się rozszerzać portfel marek zarówno poprzez własne prace badawcze nad nowymi produktami jak również poprzez akwizycję. W 2022 roku Dr. Irena Eris S.A. nabyła firmę Sulphur z Buska-Zdroju. Poszerzyło to ofertę produktów sprzedawanych przez spółkę o leki bez recepty (OTC) oraz kosmetyki uzdrowiskowe, które są wytwarzane z wód siarczkowych oraz borowin.

Firma sprzedaje swoje produkty w specjalistycznych sklepach firm zewnętrznych oraz we własnych salonach, których obecnie jest 27. Działają one głównie w modelu franczyzowym. Sama spółka posiada tylko 5 salonów własnych oraz 3 salony w Hotelach SPA Dr Irena Eris. Warto zwrócić uwagę na rozwijany koncept Dr Irena Eris Beauty Partner, które mieszczą się w cztero – i pięciogwiazdkowych hotelach.

Spółka stawia na jakościowe produkty, które są rozwijane w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris. Firma chwali się swoją innowacyjnością. Jako pierwsza na świecie zastosowała w kosmetykach kwas foliowy oraz witaminę K w dermokosmetykach. 

Firma zaczyna coraz śmielej zdobywać rynki zagraniczne. W 2022 roku przychody z eksportu wyniosły około 28%. Na rynkach zagranicznych produkty spółki są sprzedawane w sieciach partnerów (m.in. aptekach, drogeriach, perfumeriach czy supermarketach). Warto dodać, że firma została przyjęta do Comite Colbert, które jest stowarzyszeniem najbardziej luksusowych marek jak Chanel, Dior czy Louis Vuitton.

Drugim segmentem działalności jest związany z prowadzeniem luksusowych hoteli pod marką Hotele SPA Dr. Irena Eris. Wspomniane hotele mieszczą się w Krynicy-Zdroju, Wzgórzach Dylewskich oraz Polanicy- Zdrój. Hotele należą do najbardziej renomowanych i ekskluzywnych obiektów na polskim rynku SPA.

Wyniki finansowe i strategia na najbliższe lata

W 2022 roku spółka wygenerowała 340,2 mln zł przychodów. Oznacza to wzrost przychodów o 14,3% r/r. Szczególnie szybko rośnie segment hoteli premium. Przychody w 2022 roku wyniosły 73,9 mln zł co zoanacza wzrost r/r o 16,9 mln zł. Firma wygenerowała w poprzednim roku obrotowym zysk netto na poziomie 30,9 mln zł. Wynik netto poprawił się o 16,2% r/r. Jesli spółka sprzeda akcje po 12,8 zł za sztukę, to wycena Dr. Irena Eris sięgnie około 600 mln zł.

Debiut spółki: wykres przedstawia przychody spółki Dr. Irena Eris w latach 2020 - 2022. Przychody w 2020 roku wyniosły 244,7 mln zł natomiast w 2022 roku 340,2 mln zł.
Źródło: Dr. Irena Eris

Firma zamierza przeznaczyć środki na przejęcia podmiotów w Polsce i Europie Centralnej. Zamierza także zwiększać działalność na rynkach eksportowych (m.in. USA, Kanada, Włochy). Spółka myśli także o rozwoju własnych kanałów e-commerce. W segmencie hotelowym spółka myśli o kolejnym hotelu w Polsce (Świnoujście) oraz ekspansję sieci w krajach regionu m.in. Czechy, Słowacja, Chorwacja.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze