HSBC potwierdza redukcję 35 000 miejsc pracy

Potwierdzenie zwolnień

W lutym HSBC, największy bank w Europie i niekwestionowany król na rynku pożyczek, ogłosił plan ograniczenia liczby miejsc pracy o 35 000. Wkrótce potem instytucja finansowa zawiesiła plany restrukturyzacji na trzy miesiące z powodu wybuchu COVID-19. Teraz, jak donosi Bloomberg, HSBC wznawia plany redukcji dziesiątek tysięcy miejsc pracy, aby zwiększyć rentowność w dzisiejszym trudnym środowisku bankowym. Prezes banku, Noel Quinn napisał w notatce uzyskanej przez Bloomberga:

Od lutego pracowaliśmy nad niektórymi aspektami naszego programu transformacji, ale musimy teraz spojrzeć długoterminowo i iść naprzód z innymi, w tym zmniejszyć nasze koszty.

W tym kontekście piszę, aby poinformować, że musimy teraz znieść przerwę w redukcji etatów. Wiem, że nie będą to mile widziane wiadomości i że wywołają zrozumiałą troskę i niepewność, ale chcę być z wami otwarty na temat rzeczywistości obecnej sytuacji.

Przebudowa banku

Quinn ujawnił plany „przebudowy” dużych części banku pod koniec 2019 r. Rzeczywista restrukturyzacja została ujawniona dopiero w lutym – co potwierdziło, że liczba pracowników globalnego pożyczkodawcy zostanie zmniejszona o 35 000 w ciągu najbliższych trzech lat. Ponieważ instytucja zmniejsza swój rozmach, oczekuje zaoszczędzenia 4,5 miliarda dolarów na słabszych działach i dywizjach.

Bloomberg tak komentuje te działania:

Oczekuje się, że Europa i USA staną w obliczu cięć, ponieważ HSBC próbuje odwrócić działalność w regionach, w których walczy o zyski. Globalna działalność bankowa i rynkowa pożyczkodawcy, w której mieszczą się jego korporacyjne jednostki doradcze i rynkowe, prawdopodobnie ulegnie znacznemu zmniejszeniu w obszarach takich jak sprzedaż i handel akcjami.

HSBC spodziewa się sprzedaży niektórych swoich firm i już szuka nabywcy dla swoich francuskich operacji detalicznych, których zbycie zabrałoby kilka tysięcy pracowników z listy płac.

Słabe wyniki

Tajemnicą Poliszynela jest to, że europejski sektor bankowy marnie przędzie. Globalne obniżki stóp procentowych pozbawiają banki możliwości zarobkowych na marżach kredytowych. Takie działania banków centralnych, sprawiają również, że ludzie coraz częściej wyciągają pieniądze z banków. Jednakże, wyniki HSBC są poniżej średniej. Poniżej widzimy wyniki akcji banku HSBC (linia pomarańczowa) na tle indeksu 600 największych banków w Europie (linia niebieska) w ostatnich 12 miesiącach. Różnica wynosi ponad 14%.

Bloomberg

Finansowy Krytyk

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx