Home Depot – krajobraz po wynikach

Home Depot jest siecią supermarketów budowlanych. Można w nich kupić materiały budowlane, produkty do ogrodu oraz przeprowadzenia remontów. Oferta jest naprawdę szeroka “coś dla siebie” znajdą zarówno elektrycy, hydraulicy czy ekipy remontowe. Home Depot sprzedaje swoje produkty w ponad 2000 sklepach w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego kanałem sprzedaży są strony internetowe jak homedepot.com oraz blinds.com. 

Akcje Home Depot spadły wczoraj o ponad 7% po rozczarowujących wynikach. Jest to największy spadek kursu spółki od końca lutego 2022 roku. Wyniki były poniżej oczekiwań m.in. z powodu spadku liczby transakcji na sklep. 

Co gorsze mimo inflacyjnego środowiska zarząd spółki zakłada “płaską” sprzedaż rok do roku oraz kilkuprocentowy spadek zysku na akcję za cały 2023 rok. Rynek obstawiał znacznie lepsze wyniki, ponieważ spodziewał się, że mimo spowolnienia na rynku nieruchomości inflacja pomoże we wzroście sprzedaży. 

Podsumowanie wyników Home Depot

Przychody firmy za ostatni kwartał wzrosły w ciągu roku 0,3% do poziomu 35,83 mld$. Analitycy spodziewali się, że przychody wyniosą 36 mld$. Mimo małego wzrostu przychodów, Home Depot udało się nieznacznie poprawić marżę brutto w IV Q 2022 FY. Wzrosła ona nieznacznie do poziomu 33,28% z 33,21% w roku poprzednim.

Znacznie szybciej rosły za to koszty operacyjne, co spowodowało spadek zysku operacyjnego o 1,5% do poziomu 4,752 mld$. Mimo spadku zysku operacyjnego, zysk netto wzrósł o 0,3% do 3,362 mld$. Powodem był spadek efektywnej stopy opodatkowania. Zysk na akcję wyniósł 3,31$, o 8 centów więcej niż rok wcześniej.

Prezes spółki nie obawia się dalszego wzrostu stopy procentowej na rynku amerykańskim. Według analiz Home Depot 90% właścicieli nieruchomości ma albo domy na własność albo hipoteki ze stałą stopą procentową o wielkości poniżej 5%.

Home Depot - wyniki
źródło: raport spółki

Zarząd oczekuje w prognozie na rok obrotowy 2023 przychodów na poziomie porównywalnym z poprzednim rokiem. Marża operacyjna ma za zadanie osiągnąć poziom 14,5% (vs. 15,27% FY 2022). Marża operacyjna spadnie z powodu podwyżki pensji dla pracowników.

Home Depot wyda 1 mld$ na podwyżki pensji

Firma poinformowała, że zamierza wydać 1 miliard dolarów na podwyżkę pensji dla pracowników Home Depot. Po części wynika to z konieczności podwyższenia płacy minimalnej do 15$ za godzinę. Jednak problemy ze znalezieniem pracowników powodują, że firma musi płacić więcej niż pensja minimalna. Jak wspomniał CEO Home Depot powiedział, że “Mamy nadzieję do zwiększenia retencji [pracowników] dzięki temu. Dlatego nazywamy to inwestycją”.

Reakcja analityków

Mimo słabszych wyników część analityków nadal odnosi się pozytywnie do perspektyw Home Depot. Bank of America w notce do klientów wspominał, że “wyniki za 2023 roku mogą nie być tak “konserwatywne” jak prognozuje Home Depot”.

Z kolei dla Simeona Gutmana z Morgan Stanley informacja o planowanej podwyżce dla pracowników była “sporym zaskoczeniem”. Co więcej jak zauważył, że sprzedaż porównywalna po raz pierwszy spadła od 2009 roku. Mimo to, analityk utrzymał swój rating kupna. 

Spojrzenie na kurs akcji

Na sesji z 21 lutego spółka spadła o ponad 7% co jest największym spadkiem dla spółki od roku. Dzisiejsza sesja nie doprowadziła do wyprowadzenia trwałej kontry. Złamane zostało wsparcie jakim była strefa popytu poprowadzona po dołkach z 6 i 20 stycznia 2022 roku (307,4$ – 310$). W efekcie niedźwiedzie mają otwartą drogę do przetestowania dołka z 9 listopada 2022 roku (286,3$ – 287$). Jeśli i ta strefa popytu zostanie przełamana kolejnego wsparcia można szukać w okolicy dołka z 4 listopada (277,5$ – 279$). Bardzo ważnym poziomem są także dołki z 22 czerwca, 26 września oraz 20 października.

Szansa na wyprowadzenie wzrostowego odreagowania pojawi się jeśli przebity zostanie szczyt z 22 lutego (300,40$). Po jego przebiciu, byki będą miały otwartą drogę do przetestowania maksimum z 21 lutego (308$). Kolejnym celem strony popytowej jest domknięcie luki (312,95$). Kolejnego oporu można spodziewać się w okolicy 323$.

Home Depot wykres
źródło: TradingView

Może Cię zainteresować:

Komentarze