Giełda i jej magia, czyli jak jedna informacja może wywrócić wszystko do góry nogami

Giełda rządzi się swoimi prawami i nie trzeba przekonywać o tym nikogo, kto śledzi bieżące wydarzenia. Czasem zwyczajna plotka lub jedynie zapowiedź jakiegoś ruchu inwestora, może diametralnie zmienić wartość danej spółki i jej akcji na giełdzie. Najlepszym tego przykładem jest polska spółka TIM. Znane niemieckie przedsiębiorstwo właśnie poinformowało, że jest zainteresowane jej wykupieniem. To wystarczyło, by notowania spółki z Wrocławia wystrzeliły dosłownie z dnia na dzień.

Giełda potrafi zaskakiwać

O tym jak zaskakująca potrafi być giełda nie trzeba przekonywać wytrawnych graczy oraz analityków rynków finansowych. Prawdopodobnie najgłośniejszym wydarzeniem ostatnich lat było bez wątpienia wywindowanie akcji GameStop na Wall Street przez zorganizowanych użytkowników serwisu internetowego Reddit. Jednak każdego dnia możemy zaobserwować, może i mniej spektakularne, ale z pewnością nie mniej interesujące historie, do których przyczynkiem była pojedyncza informacja lub jedynie plotka. Bohaterem jednej z takich historii w ostatnich dniach stała się wrocławska spółka TIM, zajmująca się dystrybucją materiałów elektrotechnicznych. Należąca do grupy Würth, Fega & Schmitt Elektrogroßhandel, poinformowała, że jest poważnie zainteresowana przejęciem spółki TIM. To spowodował, że akcje spółki, które jeszcze przed weekendem był warte 38 zł za sztukę, skoczył do prawie 49 zł. To niemalże 30-procentowy wzrost wartości. Jeszcze bardziej okazale wygląda wycena wartości rynkowej spółki. Przed ogłoszeniem zainteresowania wykupem TIM był wyceniany na 842 mln zł, a po tej informacji już na 1 mld 85 mln zł.

Zobacz też: Dla tej branży kryzys jest łaskawy. Eksport wzrósł o ponad 30%. Rynek zdominowany przez polskie firmy

Perspektywy przejęcia

Wydaje się, że tym razem mamy do czynienia z poważną ofertą, a nie plotką giełdową. Niemiecki inwestor oficjalnie poinformował o zamiarze ogłoszenia wezwania do sprzedaży wszystkich 22,2 mln akcji spółki TIM. Oferowana cena to 50,69 zł za akcje, co łącznie daje 1,125 zł za całą transakcję. Co więcej, główni właściciele oraz kadra zarządzająca TIM, posiadająca 42% akcji, mieli już podpisać umowę z Niemcami na sprzedaż ich udziałów. Po sfinalizowaniu całej transakcji strona niemiecka planuje wycofanie spółki TIM z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze