Upadły gigant ma nowego właściciela

Informacja, która 10 marca obiegła media wstrząsnęła rynkami całego świata. Silicon Valley ogłosił wówczas upadłość. W tym samym czasie padł również bank Silvergate. Te wydarzenia odcisnęły poważne piętno na całej branży i wprowadziły ogromny niepokój na globalnym rynku. Od tego momentu wszystkie banki, które wykazują choć odrobinę słabości, są bacznie obserwowane przez ekspertów, jako kolejne potencjalne ofiary kryzysu. Okazuje się, że znalazł się chętny na przejęcie pierwszej ofiary – Silicon Valley Bank. Dla kogo upadły gigant był łakomym kąskiem?

Gigant przejęty po głośnym upadku

10 marca 2023 roku to data, która wywołała niemały szok na całym świecie. Silicon Valley Bank ogłosił upadłość. Była to największa zapaść w sektorze bankowym od kryzysu w 2008 roku i jednocześnie druga największa w całej historii Stanów Zjednoczonych. Wszyscy zaczęli się obawiać, że to zwiastun kolejnego globalnego kryzysu bankowego i gospodarczego. Tym bardziej, że tym samym czasie padł również bank Silvergate. Okazuje się, że pierwszy z wymienionych banków, pomimo fatalnej kondycji zyskał właśnie nowego właściciela. Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) przekazała informację, że First Citizens Bank kupił pozostałe po SVB aktywa, depozyty i pożyczki. Wiele osób odetchnęło z ulgą. Ta wiadomość przywróciła im nadzieję, że uda im się zachować dostęp do środków ulokowanych w SVB. Zatem upadły gigant branży bankowej uratowany?

Zobacz też: Długi dobijają kluczową gałąź gospodarki. Katastrofa branży na horyzoncie

Jaki los czeka klientów SVB pod nowym szyldem?

Jak możemy przeczytać w raportach FDIC w dniu ogłoszenia upadłości posiadał okołó 167 mld. dolarów aktywów oraz około 119 mld. dolarów depozytów. Wszyscy dotychczasowi klienci SVB mają trafić teraz pod opiekę First Citizens Bank. Zatem wiele osób może wreszcie spać spokojnie, bez obaw o dostęp do swoich środków. Choć sytuacjach klientów SVB nie była aż tak tragiczna, ponieważ FDIC informował, że obejmie gwarancją depozyty wszystkich klientów bankruta, również te przekraczające 250 tys. dolarów. Ważną informacją, którą przekazał nowy właściciel jest również to, że po ponad dwóch tygodniach ponownie otwarto wszystkie 17 oddziałów Silicon Valley Bank.

Może Cię zainteresować:

Komentarze