Commerzbank znowu w DAX – jak wyglądają perspektywy banku?

Wielki powrót syna marnotrawnego. Deutsche Boerse potwierdziła w ostatni piątek , że do indeksu DAX 40 dołączy Commerzbank. W poniedziałek odbyła się pierwsza sesja Commerzbank jako komponentu niemieckiego indeksu blue chip. Właściciel polskiego mBanku po raz ostatni wchodził w skład elity niemieckiego rynku w 2018 roku. Obecny powrót jest spowodowany delistingiem spółki Linde.

Kapitalizacja Commerzbank nie jest najwyższa, wynosi około 13,9 mld€. To stawia spółkę w ogonie komponentów indeksu DAX 40. Do liderów brakuje naprawdę sporo. SAP jest wyceniany na około 126,7 mld€, Siemens na 114 mld€ a Deutsche Telekom na 105,8 mld€. Commerzbank ma znacznie bliżej do outsiderów indeksu takich jak Puma (9,2 mld€) czy Covestro (8,3 mld€).

Co to jest Commerzbank?

Bank został założony w 1870 roku i ma siedzibę we Frankfurcie nad Menem, który jest centrum finansowym Niemiec. Commerzbank AG prowadzi działalność bankową oraz usługi inwestycyjne dla klientów detalicznych, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Swoją działalność operacyjną bank dzieli na dwa główne segmenty: “klient detaliczny i mały oraz średni biznes” a także “klienci korporacyjni”. Jest to jeden z największych banków w Niemczech, ale znacznie mniejszy od największego konkurenta – Deutsche Bank. Kilka lat temu pojawiały się nawet plotki odnośnie planów połączenia Commerzbank oraz Deutsche Bank. Ale na planach się skończyło. 

Commerzbank jest właścicielem jednego z liderów polskiego rynku bankowego jakim jest mBank. Po kryzysie subprime oraz problemach europejskiego sektora bankowego w kolejnych latach bank zaczął tracić na znaczeniu. Stał się zwykłym, regionalnym bankiem, który musiał pogodzić się z tym, że jest ubogim krewnym dla amerykańskich banków. Commerzbank rozpoczął gruntowną restrukturyzację, której efekty są widoczne na obrazie poniżej.

Commerzbank - wyniki
źródło: prezentacja spółki

Przychody banku wzrosły do 9 461 mln€, natomiast zysk netto poprawił się o ponad 1 mld€ i wyniósł w 2022 roku 1 435 mld€. Warto zaznaczyć, że poprawił się wskaźnik CET1, który jest pierwszą miarą stabilności banku. CET1 informuje jaka jest relacja kapitałów własnych do aktywów ważonych ryzykiem. Jednak przy wyliczaniu wskaźnika brane są pod uwagę tylko kapitału najwyższej jakości. Im wyższy jest wskaźnik CET1 tym stabilniejsza jest sytuacja płynnościowa banku.

Prognozy dotyczące Commerzbank

Według danych, analitycy są optymistycznie nastawieni do przyszłości spółki. Przychody w roku obrotowym 2023 mają wynieść 10 272 mln€. Oznacza to wzrost o około 8% r/r. Spoglądając na wynik operacyjny banku, najbliższy rok ma być jeszcze lepszy niż poprzedni. Zysk operacyjny ma wzrosnąć z poziomu 2 146 do 2 757 mln€. Oznaczać to będzie wzrost wyniku operacyjnego o 28,5% r/r. Zysk netto ma osiągnąć poziom 1 819 mln€ (tj. ma wzrosnąć o 33,8% r/r). Z kolei zysk na akcje (EPS) ma wzrosnąć z poziomu 1€ do 1,4€.

Prognozy dotyczące 2025 roku są jeszcze lepsze. Przychody Commerzbank mają wtedy wynieść 10 679 mln€. Zysk operacyjny ma osiągnąć poziom 3 442 mln€. Z kolei zysk netto ma być na poziomie 2 323 mln€. Zysk na akcję w 2025 roku ma wynieść 1,88€, natomiast wartość wypłaconej dywidendy 0,71€.

Warto jednak zauważyć, że prognoza zysku netto jest średnią z ocen analityków. Z danych przygotowanych przez Commerzbank wynika, że najmniejszy poziom zysku netto oczekiwany przez najbardziej pesymistycznego analityka wynosi 1 787 mln€. Za to najbardziej optymistyczny analityk zakłada w roku obrotowym 2025 zysk netto na poziomie 2 842 mln€.

Spojrzenie na wykres

Warto zauważyć, że Commerzbank nie był zbyt dobrą inwestycją dla długoterminowego inwestora, który kupił akcje w 2000 roku z myślą “kup i zapomnij”.

Jak zauważył Daniel Kostecki akcje tego niemieckiego banku przeżywały prawdziwą huśtawkę. Jednak od 2012 roku nie są w stanie “odbić się” od podłogi. Oczywiści ostatni rok był bardzo dobry dla spółki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji Commerzbank wzrosła o 48%. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 roku cena akcji wzrosła o 25%. W najbliższych miesiącach warto będzie obserwować akcje Commerzbank. Być może spekulanci będą wstanie przekuć zmienność tego papieru w zyski.

Może Cię zaciekawić:

Prezentowany materiał (niezależnie od tego, czy zawiera jakiekolwiek opinie) ma charakter informacyjny i nie uwzględnia osobistych okoliczności ani celów. Żadna informacja w tym materiale nie jest, ani nie powinna być uważana, za poradę finansową, inwestycyjną lub inną poradę, na której należy polegać przy podejmowaniu decyzji. Żadna z opinii wyrażonych w materiale nie stanowi rekomendacji, że jakakolwiek inwestycja, instrument, strategia transakcyjna lub inwestycyjna, jest odpowiednia dla konkretnej osoby. Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.

Komentarze