Coinbase planuje wejść na giełdę jeszcze w tym roku

1 216

Jak donosi agencja Reuters, Coinbase Inc. planuje być notowaną na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych nie później niż na koniec tego lub początek przyszłego roku!

Aby kryptowalutowa giełda Coinbase mogła wejść na parkiet, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) musi zatwierdzić odpowiedni wniosek. Jeżeli to się powiedzie, giełda może stać się pierwszą dużą giełdą kryptowalut z USA, której akcje wejdą do obrotu publicznego.

W miejsce pierwszej oferty publicznej (IPO), w ramach której tworzone są nowe akcje, kryptowalutowy gigant rozważa bezpośrednie wejście na giełdę. O całej sprawie poinformował Reuters, powołując się na trzy źródła, które miałby być zaznajomione ze szczegółami operacji.

Jeśli chodzi o szczegóły mechanizmu notowania, Coinbase miałaby „nie tworzyć nowych akcji (jak w IPO), a sprzedawać tylko istniejące, które będą pozostawać w obrocie”. Co do zasady, miałoby to wyeliminować ryzyko osłabienia istniejącego pakietu akcji. Obecni inwestorzy nie będą związani żadnym okresem zawieszenia i mogliby sprzedawać swoje akcje bezpośrednio – publicznie.

Reuters informuje, że giełda nie poinformowała jeszcze SEC o swoich planach. Pojawiają się jednak informacje, że włodarze giełdy prowadzili już rozmowy „o zatrudnieniu konkretnych banków inwestycyjnych i kancelarii prawnych”. Nie jest jeszcze jasne, który z parkietów Coinbase obiera za swój cel.

Coinbase | Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie

Coinbase wyceniana jest aktualnie na ponad 8 miliardów dolarów i jest jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Szacuje się, że z platformy, która działa na tym rynku już osiem lat, korzysta ponad 35 milionów ludzi. Coinbase umożliwia kupno i sprzedaż cyfrowych aktywów, takich jak chociażby bitcoin (BTC), bitcoin cash (BCH) czy ethereum (ETH).

Coinbase nie będzie bynajmniej pierwszą firmą związaną z branżą kryptowalut, która będzie publicznie notowana na giełdzie w USA. Stosunkowo niedawno, w ramach Nasdaq, notowanie swoich akcji rozpoczął producent sprzętu miningowego Ebang. Na tym samym parkiecie notowane są również akcje Canaan Creative. Co ciekawe, o planach giełdy możemy przeczytać właśnie na łamach serwisu informacyjnego Nasdaq.

Tak czy inaczej, wielkość i zasięg biznesu Coinbase sprawiają, że jej upublicznienie ma ogromne znaczenie. Dotyczy to w szczególnej mierze branży, która chciałaby uzyskać aprobatę mainstreamowych inwestorów, którzy do tej pory odrzucali kryptowaluty jako zasób spekulacyjny.

Rzecznik giełdy powiedział, że firma nie będzie komentować plotek ani spekulacji. SEC również odmówiła komentarza.

Komentarze