Akcje Tesli zanurkowały po wynikach. Ceny samochodów będą niższe

Tesla w czwartek zaliczyła najwyższy spadek cen akcji od ponad trzech miesięcy. To pokłosie ogłoszenia kwartalnych zysków. Te co prawda spełniły oczekiwania analityków, ale jednocześnie wzmocniły obawy Wall Street dotyczące zdolności producenta pojazdów elektrycznych kierowanego przez Elona Muska do zwiększania zysków. Zwłaszcza, że ​​firma wciąż zapowiada kolejne obniżki cen swoich samochodów.

Sprzedaż w górę, marże w dół

Marże zysku globalnego giganta pojazdów elektrycznych spadły poniżej 20%, ponieważ firma realizuje agresywną strategię cięcia cen. 

– Bez różowych okularów: marże są teraz delikatną kwestią, która nie pozwala inwestorom Tesli spać w nocy – napisał analityk Wedbush Daniel Ives, długoletni inwestor i entuzjasta Tesli.

Musk wyjawił, że nawet przy obniżkach cen pojazdów „marża operacyjna pozostaje jedną z najlepszych w branży”.

Przyjęliśmy pogląd, że dążenie do większych wolumenów i większej floty jest tutaj właściwym wyborem w porównaniu z niższym wolumenem i wyższą marżą.

Elon Musk

We wtorek wieczorem Tesla obniżyła swoje ceny w Stanach Zjednoczonych już po raz drugi w tym miesiącu. Model Y został przeceniony o 3000 USD, podczas gry Model 3 staniała o 2000 USD. To była już szósta obniżka cen w 2023 roku. Nastąpiła po rabatach w Europie, Singapurze i Izraelu w ostatni piątek.

Może Cię zainteresować: OFICJALNIE: ChatGPT może zacząć się bać. Elon Musk stworzy „TruthGPT”

Tesla liczy na Cybertruck i autonomiczną jazdę

Mimo strat w giełdowych indeksach, właściciel marki triumfuje. Musk powiedział, że „zamówienia przekraczają produkcję” po ostatniej rundzie obniżek cen pojazdów. W przygotowaniu cały czas jest też Cybertruck i pozostaje „na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji jeszcze w tym roku”. Zdaniem Muska dostawa nowego modelu Tesli nastąpi prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku.

Spodziewamy się, że z czasem nasze pojazdy będą w stanie generować znaczne zyski dzięki autonomii.

Elon Musk

Dyrektor generalny Tesli dodał, że „wartość autonomicznego samochodu jest ogromna”, podkreślając, że ulepszenia w wersji beta Tesli Full Self Driving (FSD) są „naprawdę dość dramatyczne”.

– Tendencja w kierunku pełnej autonomii samochodów jest bardzo wyraźna. Waham się, czy to powiedzieć, ale myślę, że zrobimy to w tym roku – powiedział Musk, odnosząc się do pojazdów samojezdnych.

W pierwszym kwartale tego roku Tesla odnotowała rekordową liczbę zamówień.

Zobacz też:

Komentarze