Akcje PacWest spadają i rosną o prawie 30%. Karuzela przypomina o problemach banków w USA

W ramach transformacji regionalnego krajobrazu bankowego, amerykański Banc of California (ticker: BANC.N) ogłosił na początku tego tygodnia transakcję fuzji (ang. merger) o wartości 1,1 mld USD z PacWest Bancorp (ticker: PACW.O), powodując gwałtowny wzrost cen akcji obu banków. Fuzja jest odpowiedzią na niedawny kryzys bankowy, wywołany upadkiem Silicon Valley Bank, w wyniku którego PacWest z trudem odzyskał równowagę i uniknął najgorszego.

Banki, w tym PacWest, próbują wygrzebać się z bagna

Umowa, uzgodniona przez dwa banki z siedzibą w Kalifornii, obiecuje przekształcić dotychczasowy krajobraz tradycyjnej bankowości, łącząc siły i uzyskując nowe zastrzyki kapitału od firm private equity Warburg Pincus i Centerbridge Partners, które zobowiązały się zainwestować 400 milionów dolarów w nowo utworzony w wyniku fuzji podmiot.

Akcje PacWest Bancorp podskoczyły o prawie 29% w dniu mergera, sygnalizując wiarę inwestorów w potencjał przedsięwzięcia do odmłodzenia oblężonego banku. Akcje Banc of California również wzrosły o około 3,4% do 15,11 USD po publikacji newsa, odzwierciedlając optymizm rynku co do przejęcia.

„Ta fuzja będzie korzystna dla wszystkich naszych interesariuszy” – uważa Paul Taylor, dyrektor generalny PacWest Bancorp, podkreślając „doświadczenie połączonych banków w zaspokajaniu potrzeb bankowych małych i średnich przedsiębiorstw w Kalifornii”.

PacWest Bancorp generalnie ominęła odwilż na bankowym indeksie po marcowym kryzysie; źródło: Reuters

Prezes Banc of California, Jared Wolff, były dyrektor PacWest do 2019 roku, pozostanie na czele połączonej firmy, która będzie działać pod nazwą Banc of California. John Eggemeyer, założyciel PacWest i główny niezależny dyrektor, zostanie nowym przewodniczącym rady dyrektorów.

Zobacz też: Solana bez ani jednej awarii w drugim kwartale 2023 roku. Czy powróci „Solana Summer”?

Sektor pojutrze może wyglądać zupełnie inaczej

Chociaż transakcja spotkała się z generalnym entuzjazmem, niektórzy analitycy wyrazili obawy dotyczące potencjalnego sprzeciwu ze strony długoterminowych akcjonariuszy PacWest. David Chiaverini, analityk Wedbush, ostrzegł, że „cena transakcji może nie być postrzegana przez niektórych akcjonariuszy jako wystarczająco atrakcyjna, co może otworzyć drzwi dla konkurencyjnych ofert innych firm”.

Spadek kapitalizacji PacWest Bancorp w 2023 r., źródło: Financial Times

Fuzja jest swieżym przykładem postępującej konsolidacji w rozdrobnionym amerykańskim sektorze bankowym, który przeżywa wstrząsy od czasu krajowego kryzysu bankowego. Kilka innych banków zaangażowało się już w fuzje i przejęcia aby wzmocnić swoją pozycję na rynku. Godne uwagi przykłady obejmują przejęcie First Republic przez JPMorgan Chase, zakup większości SVB przez First Citizens Bank oraz przejęcie większości Signature Bank przez New York Community Bank.

Połączenie PacWest i Banc of California ma na celu stworzenie silniejszego i bardziej odpornego podmiotu bankowego, zdolnego do przetrwania przyszłych wyzwań gospodarczych i świadczenia ulepszonych usług klientom w Kalifornii.

Zgoda organów regulacyjnych wciąż czeka na zatwierdzenie, a transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze