USA zwiększa kontyngent w Syrii. Napięcie sięga zenitu.

1 475

Napięcia w Syrii

W obliczu narastających napięć oraz starć między amerykańskimi i rosyjskimi konwojami wojskowymi w północno-wschodniej Syrii, które w co najmniej jednym niedawnym starciu zakończyły się incydentem taranowania, w piątek do Syrii zostały wysłane dodatkowe jednostki piechoty zmechanizowanej USA, w tym Bradley Fighting Vehicles.

Pentagon w komunikacie prasowym ogłosił:

CJTF-OIR planuje rozmieścić zmechanizowane siły piechoty, w tym Bradley Fighting Vehicles, w Syrii, aby zapewnić ochronę sił koalicyjnych i zachować ich swobodę przemieszczania się, aby mogły one bezpiecznie kontynuować operacje przeciw Daesh.

Poniższe zdjęcie przedstawia rozładunek sprzętu wojskowego na lotnisku w Syrii (pojazdy jednostki Bradley Fighting Vehicles). Zdjęcie wykonano wczoraj, 19 września.

US Army

Powody?

Jako głównym powód zwiększenia kontyngentu amerykańskiego w Syrii podano misję zwalczania organizacji terrorystycznej ISIS. Międzynarodowi komentatorzy zaznaczają jednak, że ma to więcej wspólnego z rosnącym napięciem i i grą w kotka i myszkę między siłami amerykańskimi i rosyjskimi, które mogą w każdej chwili zakończyć się zbrojnym starciem.

Jak na ironię, w tym samym czasie Donald Trump powiedział dziennikarzom Białego Domu, że wojska USA będą powoli opuszczać Syrię. Jedynie niewielkie oddziały żołnierzy pozostaną jedynie z misją ochrony pól roponośnych.

Zaczepki USA

Na poniższym filmie widzimy konwój rosyjski, który jest „eskortowany” przez amerykańskie śmigłowce:

Rosja dzieli i rządzi

Tymczasem wydaje się, że Rosja bardziej angażuje się w określanie przyszłych politycznych losów Syrii, jak donosi The New Arab w tym tygodniu:

Jak twierdzą analitycy, wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Syrii w zeszłym tygodniu została zinterpretowana jako kolejny punkt zwrotny w stosunkach Moskwa-Damaszek, który może mieć fundamentalne konsekwencje dla rządów Baszara al-Assada.

Uwagi delegacji rosyjskiej po posiedzeniu – na czele z wicepremierem Jurij Borysowem – wystąpiły wraz z własnym bezkompromisowym stanowiskiem reżimu syryjskiego wobec opozycji.

Zniszczona gospodarka

Od wielu lat syryjska gospodarka jest masakrowana przez wojnę, w której nawet aktywne strony nie do końca wiedzą o co walczą. Ma to drastyczny wpływ na życie obywateli, których codzienność zmienia się w koszmar. Poniższy film przedstawia kolejkę do stacji benzynowej w Syrii.

Finansowy Krytyk

Komentarze