USA: Hong Kong nie jest już niezależny od Chin

USA ogłaszają, że Hong Kong nie jest niezależny już od Chin, a Pekin pogwałca międzynarodowe postanowienia.

Hong Kong zależny od Chin?

Stany Zjednoczone nie uważają już Hong Kongu za autonomiczny region wobec Chin. Takie słowa są nie bez znaczenia. Miastu-państwu grozi utrata specjalnego statusu handlowego, który Waszyngton przyznał terytorium. Wzrastają także napięcia na linii z Pekinem. Szalę goryczy wydają się przechylać słowa sekretarza stanu USA. Mike Pompeo ogłosił, że:

Żadna rozsądna osoba nie może dziś twierdzić, że Hong Kong zachowuje wysoki stopień autonomii wobec Chin, biorąc pod uwagę fakty w terenie.

Chociaż USA kiedyś miały nadzieję, że wolny i zamożny Hong Kong zapewni model ekonomiczny dla autorytarnych Chin, teraz jest jasne, że Chiny modelują Hong Kong pod siebie.

Chiny odrzuciły wezwania Rady Bezpieczeństwa ONZ do zorganizowania wirtualnego spotkania w celu omówienia proponowanego przez Pekin prawa bezpieczeństwa.

Słowa Pompeo było najpoważniejszą odpowiedzią administracji Trumpa na decyzję Pekinu o wprowadzeniu nowej ustawy bezpieczeństwa w Hong Kongu, co wzbudziło obawy o przyszłość tego terytorium jako centrum finansowego.

Historia małej kolonii

Wielka Brytania zwróciła swoją dawną kolonię do Chin w 1997 r. na podstawie modelu „jeden kraj, dwa systemy”, który gwarantował Hong Kongowi dużą autonomię od Pekinu przez 50 lat. Ale Chiny w ostatnich latach osłabiły tę niezależność. Wywołało to setki protestów prodemokratycznych w ubiegłym roku.

Oczekuje się, że Narodowy Kongres Ludowy, organ legislacyjny z siedzibą w Pekinie, zatwierdzi nowe przepisy w czwartek. Zaplanowane zmiany prawne, ogłoszone w ubiegłym tygodniu, będą miały na celu ubóstwo, terroryzm i wpływy zagraniczne w Hong Kongu i wywołają nową rundę demonstracji w mieście w ostatnich dniach.

Ruch ze strony Pekinu został wykonany po tym, jak przedstawiciele Państwa Środka stwierdzili, że muszą interweniować w Hong Kongu, ze względu na nieudolność lokalnego rządu w zwalczaniu protestów prodemokratycznych. Zapomnieli jednak, że ta interwencja jest o 27 lat za wcześnie.

Rynki reagują

Działania Pekinu naturalnie niepokoją inwestorów. Główny indeks giełdowy Hong Kongu jest w fazie spadkowej od kilku dni.

Indeks Hang Seng od TradingView

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze