UK | nadchodzi 315 000 obywatelstw dla mieszkańców Hongkongu

1 436

UK łagodzi przepisy wizowe dla posiadaczy paszportów British National Overseas oraz ułatwia im drogę do zdobycia obywatelstwa brytyjskiego. Skąd takie posunięcie biorąc pod uwagę politykę ograniczania imigracji i niedawny Brexit?

Chiny chcą Hongkong

Specjalny Region Administracyjny Hongkong jest autonomiczną częścią Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie wpływy partyjnie są znacznie ograniczone na rzecz wolności i swobód obywatelskich. W latach 1842–1997 Hongkong był kolonią brytyjską. Czas pełnej suwerenności Hongkongu względem wpływów Chińskiej Partii Komunistycznej zapewniony był do 2047 roku, jednak już teraz władze chińskie stworzyły dodatkowe przepisy o bezpieczeństwie narodowym i chcą sięgnąć po ten region.

Reakcja UK

Wielka Brytania reaguje. Około 315 tysięcy osób z paszportem British National Overseas wydanym przed 97 rokiem może ubiegać się o obywatelstwo. Osoby, które wyrobiły ten dokument po tej dacie mają prawo do pomocy konsularnej oraz przyjazdu do UK na okres 6 miesięcy. W planach jest przedłużenie tego czasu do 12 miesięcy z możliwością dalszego przedłużenia. Są nawet głosy za tym aby, każdy kto ma BNO dostał obywatelstwo. Warto pamiętać, iż podobna historia miała miejsce w 1972 r., gdy poprzedni rząd przyjął 28 000 Azjatów z brytyjskimi paszportami.

Podsumowując

Gest UK to krok w stronę walki o demokrację. Komunistyczna władza Chin sięga po suwerenne terytorium pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego. W Pekinie trwają protesty przeciw władzy, z którymi miasto nie jest w stanie sobie poradzić. Informacja o zaproszeniu mieszkańców Hongkongu na Wyspy tylko spotęguje nastroje społeczne skierowane przeciw monopartyjności. Zapraszam do komentowania.

źródło: https://linkd.pl/uaep

Komentarze