Turcja rozpoczyna kolejne manewry wojskowe

1 287

Turcja rozpoczyna manewry wojskowe na Morzu Śródziemnym, a sytuacja w tym regionie tylko się zaostrza.

Turcja rozpoczyna manewry wojskowe

Brytyjski Sky News Arabia donosi, że ministerstwo obrony Turcji ogłosiło rozpoczęcie manewrów morskich z użyciem „żywego ognia” na spornych wodach wschodniej części Morza Śródziemnego, które potrwają przez weekend.

Co najważniejsze, informacja o manewrach pojawia się zaraz po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że UE jest gotowa nałożyć sankcje na Turcję ze względu na jej bardzo agresywne ruchy w południowo wschodniej części Europy.

Napięcia pomiędzy Brukselą i Stambułem

W komunikacie UE w odniesieniu do kwestionowanych przez Turcję poszukiwań ropy i gazu, napisano:

Żałujemy, że Turcja nie odpowiedziała na powtarzające się wezwania Unii Europejskiej do zaprzestania jednostronnych i nielegalnych działań we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Morzu Egejskim.

Utrzymujemy, że w przypadku braku postępów w angażowaniu Turcji w dialog i jeśli nie zakończy ona jednostronnych działań, UE jest gotowa opracować listę dalszych restrykcyjnych środków.

W komunikacie UE Grecja i Cypr określiły działania Turcji jako poważne naruszenie ich granic morskich oraz bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności.

Europa grozi

W ubiegłym miesiącu Francja uczestniczyła w ćwiczeniach wojskowych zarówno z Grecją, jak i Cyprem na Morzu Śródziemnym. Przy czym Turcja często naśladuje manewry wojskowe własnymi prowokacyjnymi ćwiczeniami.

Wygląda na to, że dzieje się to ponownie, w miarę trwania impasu pomiędzy Brukselą i Stambułem. Oczekuje się, że UE ponownie podejmie kwestię zbliżających się sankcji w ostatnim tygodniu września.

Turcja macha szabelką

Turecka marynarka wojenna wielokrotnie ostrzegała Grecję, aby nie ingerowała w trwające badania sejsmiczne prowadzone przez statki w pobliżu najbardziej wysuniętych na wschód greckich wysp, a także u wybrzeży Cypru.

W przeszłości dochodziło już do wielu niebezpiecznych incydentów między historycznymi wrogami. Można do nich zaliczyć incydent z taranowaniem statków i uniknięta o włos walka powietrzna nad cypryjskim niebem.

Finansowy Krytyk

Komentarze