FBI oskarża Chiny o cyber kradzież technologii wartej miliard USD

W tym tygodniu FBI stwierdziło, że chiński rząd działa jak „zorganizowana grupa przestępcza” na rzecz powszechnej cyber kradzieży i hakowania amerykańskich tajemnic handlowych, a także badań nad koronawirusem. Rzecznik Departamentu Stanu Morgan Ortagus powiedziała w czwartek o szacunkach, że Chiny ukradły co najmniej 1 miliard USD w badaniach ze Stanów Zjednoczonych.

Następnie Morgan zidentyfikowała chiński konsulat w Houston, któremu Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie i „zaprzestanie wszelkich operacji i wydarzeń”, jako „epicentrum” rzekomej zorganizowanej kradzieży badań. Rozgniewany Pekin obiecał zastosować wzajemne środki w związku z zamknięciem konsulatu w Houston.

Rosnące napięcia

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych również zapowiada reakcję w następstwie sankcji związanych z łamaniem praw człowieka, które administracja Trumpa wprowadziła na początku tego miesiąca na Państwo Środka.

Dotychczas w tej sprawie wydarzyły się dwie rzeczy:

USA zażądały zamknięcia chińskiego konsulatu w Huston.

Chiny pracują nad żądaniem zamknięcia amerykańskiego konsulatu w Chinach.

Oprócz tych wydarzeń obecnie trwa ostra gra słowna i przepychanki w światowych mediach pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Jak zawsze w takich sytuacjach jest wykorzystywany Twitter. Chińska ambasada w USA oświadczyła na platformie mediów społecznościowych:

Zdecydowanie potępiamy i stanowczo sprzeciwiamy się nagłemu żądaniu zamknięcia Konsulatu Generalnego Chin w Houston. To jest prowokacja polityczna. Wzywamy Stany Zjednoczone do natychmiastowego cofnięcia tej błędnej decyzji. W przeciwnym razie Chiny będą musiały zareagować uzasadnionymi i niezbędnymi działaniami.

W tle chiński zjazd partyjny

Medialne przepychanki i groźby odbywają się w przed dniu generalnego zjazdu Chińskiej Partii Ludowej. Komentatorzy zaznaczają:

Zaplanowany na koniec tego miesiąca zjazd partyjny, będzie uważnie obserwowany przez ekonomistów i analityków. Będą oni chcieli wyciągać sygnały od czołowych chińskich przywódców na temat dalszych działań Pekinu po tym, jak w drugim kwartale naród zanotował zaskakujący wzrost gospodarczy.

Oczekuje się, że na spotkaniu w połowie roku 25-osobowego Biura Politycznego rządzącej Partii Komunistycznej prezydent Xi Jinping nada ton przyszłej polityce gospodarczej w drugiej połowie roku, a nawet później.

Finansowy Krytyk

Komentarze