Logan Paul i jego niewypały

Liquid Marketplace, CryptoZoo i Dink Donk. To tylko niektóre projekty, które Logan Paul rozpoczął. Przyjrzyjmy się startupom w krypto królestwie słynnego YouTubera i temu, jak każdy z nich został doprowadzony do upadku.

Logan Paul, który w 2018 roku znalazł się na liście 10 najlepiej opłacanych YouTuberów, a w 2021 roku został najsłynniejszym influencerem na świecie, ostatnio pojawił się na agendzie projektów kryptowalutowych Liquid Marketplace, CryptoZoo i Dink Donk. Słynny YouTuber, znany w przeszłości z łamania zasad społeczności YouTube, stoi teraz przed sądem za niespełnienie tego, co jego projekty obiecywały inwestorom.

Przyjrzyjmy się projektom w krypto królestwie słynnego YouTubera Logana Paula i temu, jak każdy z nich został doprowadzony do upadku.

Najnowsza sytuacja w procesach prawnych

Chociaż kolekcja NFT CryptoZoo zapowiadające grę Youtubera została wyprzedana w krótkim czasie, użytkownicy nie będą mogli w nią zagrać. Co więcej, wartość tokenów spadła niemal do zera od swojego szczytu z sierpnia 2021 roku. Podjęto pierwsze kroki w sprawie arbitrażu zbiorowego kupujących CryptoZoo, którzy w ostatnim czasie stracili tysiące dolarów.

Adwokat ofiar, Tom Kherkher, twierdzi, że Paul dopuścił się między innymi oszustwa, rażącego naruszenia umowy i zaniedbania. Kherkher domaga się odszkodowania dla niektórych inwestorów, którzy stracili tysiące dolarów na CryptoZoo.

Tom Kherkher wszczął w zeszłym miesiącu postępowanie sądowe przeciwko Loganowi Paulowi i założycielom CryptoZoo. Proces będzie trwał przez miesiące, ,e względu na warunki korzystania z projektu CryptoZoo NFT. Te warunki korzystania z usługi uniemożliwiają użytkownikom składanie pozwów zbiorowych i podejmowanie działań w sądzie publicznym, adwokat Tom Kherkher jest zobowiązany do składania indywidualnych pozwów w imieniu ofiar. Kherkher oświadcza, że ​​są zdeterminowani w tej sprawie i w razie potrzeby złożą 500 pozwów z rzędu.

Logan Paul niewinny?

Z udostępnionych informacji wynika, że ​​13 stycznia Logan Paul ogłosił, że zrezygnuje ze swoich udziałów w grze, a posiadaczom tokenów zwróci około 1,3 miliona dolarów. Wraz z tym oświadczeniem Paul wyraził również swoje rozczarowanie sposobem, w jaki sprawa została rozwiązana w firmie.

Przedstawiciel prawny Logana Paula, Jeffrey Neiman, powiedział: „Kiedy wszystkie fakty wyjdą na jaw, okaże się, że Logan zawsze działa w dobrej wierze”. Według Neimana nad projektem przejęli kontrolę nieodpowiedni ludzie. Ponadto Neiman jest przekonany, że wszelkie oszukańcze roszczenia zakończą się niepowodzeniem.

Logan Paul jako kolekcjoner i twórca NFT

Rosnąca popularność rynku kryptograficznego w ostatnich latach sprawiła, że ​​wiele znanych nazwisk zostało inwestorami kryptowalutowymi i kolekcjonerami NFT. Logan Paul ma kolekcję wartą ponad 2 miliony dolarów w 2021 roku. W marcu 2022 r. W rankingu 5 najcenniejszych portfeli NFT należących do celebrytów, kolekcja NFT Logana Paula zajęła 4. miejsce.

Logan Paul chciał budować własne projekty. Miał aspiracje kimś więcej, niż byciem tylko inwestorem kryptowalutowym i NFT. Przed dokonaniem ostatecznej oceny zakresu projektów i motywacji Logana Paula warto dokładnie przyjrzeć się każdemu projektowi.

CryptoZoo

CryptoZoo zwraca uwagę swoim podobieństwem zarówno do Pokemon Go, jak i Genopets. Użytkownicy byliby uprawnieni do otrzymania wirtualnego jajka w formacie NFT, kupując token ZooCoin w grze. Po tym jak jajo pękło, użytkownicy mogli skrzyżować jedno zwierzę z drugim. Im rzadsze i bardziej wartościowe zwierzę powstałoby z tej krzyżówki tym byłoby cenniejsze. Użytkownicy mogliby następnie zamienić to zwierzęce NFT na krypto i gotówkę.

Paul ogłosił, że zainwestuje 1 milion dolarów ze swojej kieszeni, aby wyprodukować grę przy użyciu NFT i zaangażować czołowych artystów i inżynierów w tej dziedzinie. 3 września 2021 r. pierwsze 10 000 NFT projektu zostało wyprzedanych w ciągu kilku minut. Wzmianka Logana Paula o projekcie w jego podkaście, sieciach społecznościowych i mediach znacznie przyczyniła się do szybkiej sprzedaży

Mimo tak ogromnego zainteresowania projekt nie mógł zostać zrealizowany. Zespół, który miał uruchomić grę, ciągle przesuwał podane przez siebie daty i udzielał niejasnych odpowiedzi na pytania społeczności.

Logan Paul po cichu wycofał się z projektu. Stwierdzając, że jego wkład w projekt w kwietniu 2022 roku był bardzo minimalny, Paul ogłosił, że projekt upadł z powodu niewłaściwych ludzi. Zapewniając, że próbuje naprawić tę sytuację, Paul powiedział, że nadal wspiera projekt. W ostatnich miesiącach 2022 roku widać było, że w projekcie brały udział różne zespoły deweloperskie, jednak zespoły te po pewnym czasie opuszczały projekt.

Stephen Findeisen, reporter wiadomości na YouTube, opublikował 3-częściową serię filmów 17 grudnia 2022 r., w której poinformował, że założyciele projektu okłamali inwestorów i siebie nawzajem. Findeisen podkreślił również, że inwestorzy stracili tysiące i setki tysięcy dolarów.

Logan Paul po raz kolejny obiecał naprawić projekt CryptoZoo, jednocześnie grożąc Stephenowi Findeisenowi. Jednak fani stracili wiarę w tę sprawę. 15 stycznia adwokat Tom Kherkher złożył swój pierwszy pozew przeciwko Paulowi i innym założycielom CryptoZoo. Tom Kherkher ma nadzieję, że zespół prawny Paula Logana skontaktuje się z nim i osiągnie porozumienie w sprawie odszkodowania dla ofiar. W ten sposób obie strony mogą uniknąć długich procesów prawnych.

Kherkher twierdzi, że nikt z zespołu prawnego Paula Logana jeszcze się z nim nie kontaktował.

Dink Doink

Dink Donk była monetą-memem przedstawianą przez Logana Paula. W tym miejscu należy zauważyć, że monety-meme zaczęły się od popularnego Mema psa Shibu Inu w sieciach społecznościowych i zyskały na wartości wyłącznie w oparciu o popyt. Wzrost wartości tweetów Dogecoin Elona Muska najlepiej wyjaśnia tę koncepcję.

W rzeczywistości wszystkie rynki opierają się na popycie, ale możemy powiedzieć, że monety-memy mają niewiele regulacji chroniących kupujących. Ponadto fakt, że nie są one poparte rzeczywistą wartością, sprawia, że ​​monety-memy nie są narzędziem inwestycyjnym dla kupującego i czyni je bardziej ryzykownymi.

Przedstawiając Dinka Doinka na swoim podkaście i koncie na Twitterze w czerwcu 2021 r., Logan Paul zasygnalizował, że zainwestuje w tę monetę. Z drugiej strony Paul nie ujawnił swoim fanom, że przyczynił się do rozwoju projektu. Co więcej, Paul posiadał dużą ilość Dink Doink, zanim Dink Doink został wydany.

Moneta, która została opracowana we współpracy ze współlokatorem Logana Paula, Jake’em Broido, spadła do jednego centa. Po tej sytuacji Paul zdystansował się od Broido i Dinka Donka. W swoim podcaście opisał ten projekt jako „projekt z piekła rodem”. Stwierdził również, że nigdy nie sprzedawał swoich tokenów ani nie czerpał zysków z projektu.

Znaczące ruchy portfela

Recenzja Evana Spicera, dyrektora badań kryptowalutowych w MyChargeBack, dostarcza zupełnie inne dane. Spicer zbadał portfel, który otrzymał ponad 120 bilionów tokenów DINK na kilka dni przed oficjalną premierą monety w czerwcu 2021 roku. Według Spicera, w lipcu, gdy moneta była w obrocie publicznym i nadal utrzymywała swoją wartość, ten portfel zaczął wymieniać duże ilości DINK na bardziej stabilne kryptowaluty, takie jak BNB i Tether.

Według badań Spicer, w sierpniu portfel wysłał 36,5 eteru bezpośrednio na publiczne konto Logana Paula. W tym miejscu należy zaznaczyć, że prawie cały Ether na koncie w tamtym czasie był wart ponad 100 tysięcy dolarów.

Według udziału Spicera nie ma wystarczających dowodów na to, że Logan Paul kontrolował pierwszy wspomniany portfel. Podkreśla się jednak, że pierwszy portfel jest ściśle powiązany z publicznym portfelem Paula. Użycie mikserów przez pierwszy portfel zwraca uwagę na podejrzaną aktywność. W międzyczasie dodajmy, że 95 miliardów tokenów Zoo trafiło do tego samego portfela przed uruchomieniem CryptoZoo. Krótko mówiąc, właściciel portfela musiał być wczesnym uczestnikiem projektów Dink Donk i CryptoZoo.

Liquid Marketplace

Liquid Marketplace umożliwia dodawanie NFT do portfela z ułamkową współwłasnością. Również w tym projekcie Logan Paul przyjął podejście podobne do tego, które widać w innych projektach. W pierwszej kolejności Paul udostępnił projekt na swoich kontach społecznościowych. Po tych akcjach giełda spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Sytuacja ta spowodowała nagły wzrost cen. Jednak brak wsparcia rynku doprowadził do stagnacji rynku oferowanego przez Liquid Marketplace. Potem Logan Paul przestał promować projekt.

Logan Paul od lipca nie udostępniał nic na temat Liquid Marketplace w sieciach społecznościowych ani na Discord. W czerwcu niektórzy użytkownicy rynku skarżyli się na stagnację na Liquid Marketplace. Użytkownicy, którzy stracili pieniądze zostając na platformie, zaczęli jeden po drugim opuszczać Liquid Marketplace.

Dyrektor generalny giełdy, Ryan Bahadori, stwierdził, że firma woli wzrost organiczny niż ten pochodzący od Logana Paula.

Tymczasem Logan Paul kontynuuje swój nowy projekt NFT o nazwie 99 Originals. Los 99 Originals jest nadal nieznany.

Komentarze