Wenezuela dostała zezwolenie na sprzedaż swojego złota

Wenezuela w ostatnim miesiącu zwróciła się do Banku Anglii o sprzedaż części rezerw złota południowoamerykańskiego państwa, które są tam przechowywane. Wpływy ze sprzedaży miałyby zostać wysłane do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby ta pomogła w wysiłkach Wenezueli w walce z pandemią COVID-19. Wczoraj Bank Anglii podjął kluczową decyzję w tej sprawie.

Wenezuela doszła do porozumienia z Programem Rozwoju ONZ (UNDP), aby wykorzystać część swoich rachunków Banku Anglii w rezerwach złota do finansowania zakupu żywności i leków podczas pandemii koronawirusa. To oświadczenie padło z ust prezesa banku centralnego Wenezueli w środę.

Transakcja ma miejsce po tym, jak wenezuelski bank centralny wystąpił z roszczeniem prawnym na początku tego miesiąca, aby zmusić Bank Anglii do przekazania części z 31 ton złota z rachunków należących do rządu prezydenta Nicolasa Maduro, którego Wielka Brytania nie uznaje za prawowitego przywódcę Wenezueli z powodu zarzutów o sfałszowanie wyników wyborów w 2018 r. i skutecznie „tymczasowo” skonfiskowała złoto Wenezueli, dopóki kraj nie uzyska lidera uznanego na arenie międzynarodowej.

Prezes banku centralnego Wenezueli Calixto Ortega powiedział agencji Reuters, że zgodnie z porozumieniem UNDP otrzyma środki bezpośrednio, co ma złagodzić obawy dotyczące potencjalnej korupcji w związku z zarządzaniem pieniędzmi przez Wenezuelę.

Prezes banku centralnego Wenezueli Calixto Ortega:

To nie moje słowa, to nie ja mówię, że kupię jedzenie, lekarstwa i sprzęt medyczny. Mówi to Organizacja Narodów Zjednoczonych i nie będą angażować się w nic podejrzanego, co nie jest co najmniej neutralne i niezależne.

Nieustające wysiłki sygnalizują, że Maduro desperacko poszukuje środków finansowych na całym świecie, by utrzymać w ryzach swoją gospodarkę, która zmaga się z niskimi cenami ropy, paraliżującymi sankcjami USA i bezprecedensową kwarantanną.

Jak informował Reuters w zeszłym miesiącu, nie było od razu oczywiste, ile złota Wenezuela bezie chciała sprzedać poprzez Bank Anglii. Jednak wiemy, że przy obecnych cenach rynkowych, złoto wenezuelskie, które jest w depozycie w Banku Anglii, byłoby warte około 1,7 miliarda dolarów.

Jeżeli cała ta kwota zostałaby uzyskana przez Wenezuelę i przekazana do UNDP, to na walkę z wirusem poprzez zakup żywności i leków zostałyby przekazane środki o równowartości około 0.6% PKB Wenezueli za 2019.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx