Ukraina otwiera się na kryptowaluty?

Ukraina otwiera się na kryptowaluty?

Wprowadzone w ostatnim czasie nowe regulacje dotyczące sektora finansowego Ukrainy spowodowały wiele niedogodności zarówno dla firm jak i osób prywatnych. Będące pokłosiem trwającego konfliktu zbrojnego zmiany mają na celu ochronę gospodarki oraz zapobieżenie wyprowadzaniu walut z Ukrainy. Dlaczego więc sytuacja ta może się okazać bardzo korzystna dla rynku kryptowalut?

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wprowadził w ostatni czwartek szereg nowych przepisów mających na celu poprawę sytuacji finansowej kraju. Niestety, dla klientów indywidualnych przepisy te mają bardzo negatywny oddźwięk. Jednym z nowych ograniczeń jest określenie tygodniowego limitu wypłat przy wykorzystaniu kart płatniczych – obecnie jest to 12,500 Hrywien (poprzednio 50,000) czyli około 350$. Kolejnymi restrykcjami objęto także wielkość przelewów (30,000 Hrywien w porównaniu do poprzednich 100,000). Miesięczny limit na przelewy zagraniczne wynosi od teraz 100,000 Hrywien, czyli około 2,700$.

Zgodnie z wypowiedziami władz NBU, zmiany mają charakter tymczasowy i z czasem powinny zostać zluzowane. Pomimo tych zapewnień, miliony ludzi posiada w tym momencie ograniczony dostęp do swoich środków oraz opłacania codziennych rachunków.

Założyciel ukraińskiej giełdy kryptowalut Kuna –  Mikhail Chobanyan w przeprowadzonym dla portalu Forklog wywiadzie twierdzi że obecna sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla wielu ukraińskich rodzin i jednym ze sposobów na jej rozwiązanie może być szersze wykorzystanie kryptowalut. Jako kolejny poważny problem którego według Chobanyana ukraińskie władze zdają się nie dostrzegać jest problem przelewów wspierających ukraińską armię które dokonywane są każdego dnia przez setki posiadaczy kart wydanych przez ukraińskie banki.

Przykład Ukrainy pokazuje że pomimo wielu sceptycznych opinii na temat kryptowalut, takich jak nazywanie ich scamem czy sposobem na unikanie płacenia podatków lub prania brudnych pieniędzy, w uzasadnionych przypadkach ich adopcja może rozwiązać wiele problemów logistycznych nawet na poziomie państwowym. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę z tego że wprowadzenie kryptowalut nawet w tak trudnej sytuacji nie nastąpi z dnia na dzień i jeżeli stanie się faktem zostanie obłożone restrykcjami i limitami.

Źródło: https://www.cryptopolitan.com/ukraines-latest-fiat-rules/

Komentarze