Trump wstrzymuje finansowanie WHO | „Chiny płacą zaledwie 40 mln $!”

2 056

Prezydent Donald Trump ogłosił, że wstrzymuje finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Trump zaznaczył, że przegląd aktualnej działalności WHO obejmie „rolę organizacji w wysoce niewłaściwym zarządzaniu i zatuszowaniu faktu rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

Słowa Trumpa wybrzmiewają w środku największej globalnej pandemii, z którą aktualnie mierzy się świat.m Komentatorzy twierdzą, ze postawa Trumpa jest wyrazem złości i próby obrony jego własnej porażki w zakresie radzenia sobie ze skutkami pandemii w USA.

Prezydent powiedział, że Stany Zjednoczone co roku dofinansowują WHO kwotą od 400 do 500 milionów dolarów. Nie omieszkał przy tym wspomnieć, że Chiny „wnoszą około 40 milionów dolarów”.

„Gdyby WHO wykonała swoją pracę, aby sprowadzić ekspertów medycznych do Chin w celu obiektywnej oceny sytuacji w terenie i udowodnić Chinom brak transparentności, wybuch pandemii mógłby zostać powstrzymany u źródła przy bardzo niewielkiej śmiertelności” – powiedział Trump.

Trump wstrzymuje finansowanie WHO

Decyzja o wstrzymaniu dopłat dla WHO jest następstwem sceptycyzmu organizacji światowych, który rozpoczął się na długo przed pandemią koronawirusa. Trump zakwestionował finansowanie USA dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, wycofał się z globalnych porozumień klimatycznych i zganił Światową Organizację Handlu – twierdząc, że wszyscy oszukują Stany Zjednoczone.

Demokratyczny senator Chris Murphy z Connecticut, który zasiada w Senackim Komitecie Spraw Zagranicznych, powiedział we wtorek, że podczas gdy WHO i Chiny „popełniły błędy,” Trump również chce odsunąć winę od własnej administracji.

„W tej chwili Biały Dom i jego sojusznicy podejmują bardzo skoordynowane wysiłki, aby znaleźć kozły ofiarne, które obarczy się winą za fatalne błędy, które popełnił Prezydent na wczesnych etapach pandemii” – powiedział Murphy.

„Podróż do Chin”

Trump powiedział we wtorek, gdyby WHO postąpiła właściwie, mógłby wcześniej wprowadzić zakaz podróżowania dla osób przybywających z Chin. Dodał, że WHO podjęła „niebezpieczną i kosztowną” decyzję, aby sprzeciwić się ograniczeniom w podróżowaniu z Chin. Na kilka dni przed tym, jak Prezydent USA wprowadził zakaz podróżowania z Chin, napisał na Twitterze:

„Chiny bardzo ciężko pracują nad powstrzymaniem koronawirusa. Stany Zjednoczone bardzo doceniają ich wysiłki i przejrzystość. Wszystko się uda. W szczególności w imieniu narodu amerykańskiego chcę podziękować Prezydentowi Xi!”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził niezadowolenie amerykańskiej administracji z działań WHO w związku z koronawirusem jeszcze przed wystąpieniem Donalda Trumpa:

„Światowa Organizacja Zdrowia w swojej historii wykonała dobrą robotę. Niestety, tutaj nie osiągnęła szczytu swojej gry i musimy upewnić się, że podejmujemy wysiłki, aby zasadniczo zmienić to lub podjąć inną decyzję […] Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że te ważne obowiązki, które szczerze mówiąc zapewniają również bezpieczeństwo Amerykanom – faktycznie działają”.

Decyzja o zamrożeniu finansowania jest składową ostatniej serii działań administracyjnych skierowanych przeciwko międzynarodowym organizacjom. Przed pandemią, propozycja administracji USA na rok budżetowy 2021 przewidywała obniżenie finansowania Światowej Organizacji Zdrowia o 65 mln USD – to o ponad 50% mniej niż w roku budżetowym 2020.

źródło: cnn

źródło grafiki tytułowej: gettyimages

Komentarze