SoftBank bije historyczne rekordy. Akcje najdroższe od 20 lat

Akcje grupy SoftBank Corp. osiągnęły najwyższy poziom od ponad dwóch dekad. Wszystko przez serię wykupów, która pomogła odbić się ceną akcji po spadkach związanych z pandemią koronawirusa na rynku.

Akcje SoftBank wzrosły we wtorek o 4,6% do poziomu 6190 jenów (58 USD/228 PLN), najwyższego poziomu od marca 2000 r. To ponad dwukrotnie więcej niż w połowie marca tego roku, który był jednym z najgorszych miesięcy spółki od lat. Firma rozpoczęła od tego czasu masowy skup swoich akcji. Doprowadziło to do wzrostu wartości rynkowej spółki o około 68 miliardów dolarów.

Wykres cen akcji SoftBank Corp w ujęciu rocznym w JYP

Masayoshi Son jednak nie jest szaleńcem?

Odbicie się cen akcji SoftBank od dna jest pewnego rodzaju usprawiedliwieniem dla założyciela Masayoshi Sona, który ujawnił plany sprzedaży aktywów o wartości 4,5 bln jenów (418 mln USD) w celu zmniejszenia zadłużenia i rekordowego skupu akcji.

Son często narzekał, że akcje SoftBank, nawet w szczytowym momencie, były w obrocie poniżej wartości portfela inwestycji. Nawet po ostatnich zyskach, akcje nadal są obracane z dyskontem około 50%, zgodnie z obliczeniami firmy.

Justin Tang, szef azjatyckich badań w United First Partners


Można bezpiecznie założyć, że część wczorajszego silnego ruchu była wynikiem skupu. Pomógł również bardziej pozytywny globalny nastrój wokół technologii.

SoftBank odniósł również (w tym samym okresie) serię sukcesów. Wymienić można chociażby połączenie Sprint Corp. z T-Mobile US Inc. Również ich niedawna inwestycja w firmę oferującą ubezpieczenia domu przez internet (Lemonade Inc.), wzrosła w czwartek o 86% po swojej pierwszej ofercie publicznej (IPO) w USA.

Fundusz VisionBank z prawie 90 firmami w swoim portfelu stracił prawie 18 miliardów dolarów w roku podatkowym zakończonym 31 marca. Spadła wówczas wartość inwestycyjna w WeWork i Uber Technologies Inc. Sam Son spodziewa się, że około 15 startupów, w które inwestował fundusz zbankrutuje, podczas gdy kolejnych 15 będzie się rozwijać.

Powoli do przodu?

Jak możemy zauważyć, grupa SoftBank powoli wychodzi z problemów jakie napotkały ją na początku tego roku. Firma zapowiada, że będzie coraz lepiej. Nie można jednak zapomnieć o tym, że najważniejsze spółki, w jakie inwestował ich fundusz nie mają się dobrze. Szczególnej troski wymaga WeWork, który stoi na skraju bankructwa.

Widać też zjazd z tego historycznego szczytu, co może sugerować powrót do tendencji spadkowej. Na razie jednak brakuje wystarczającej ilości danych by upewnić się, czy nastąpi odwrócenie się trendu wzrostowego. Byłoby to jasnym sygnałem do sprzedaży. Na razie warto trzymać rękę na pulsie i czekać na dalszy rozwój sytuacji.

Komentarze