RPP ponownie obniża stopy procentowe do poziomu niewiele powyżej zera

1 087

Zaledwie 2 miesiące temu po 5 latach bierności RPP obniżyła stopy procentowe do najniższego poziomu w historii. Wczoraj ten rekord został niestety pobity, a stopy procentowe w Polsce są niewiele powyżej zera.

5 lat bierności

2 miesiące temu informowaliśmy was, że po 5 latach bierności Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na zaskakujący dla większości ruch. Obniżyła ona stopę lombardową, depozytową, redyskontową weksli oraz dyskontową weksli. Dodatkowo stopa rezerwy obowiązkowej została obniżona 7-krotnie!

Ten ruch był na tyle zaskakujący z powodu poziomu inflacji, która była w tamtym czasie najwyższa od lat i sięgała prawie 5%. Sprawiło to, że realne stopy procentowe w Polsce był na poziomie poniżej -4%.

Stopy procentowe
źródło: tutaj

RPP ponownie obniża stopy procentowe

Wczoraj doszła do nas kolejna zadziwiająca informacja. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejne obniżenie stóp procentowych, sprowadzając je najniżej w historii. Stopy procentowe w Polsce są oficjalnie niewiele wyższe niż zero.

W oficjalnym komunikacie na stronie NBP, z posiedzenia RPP z dnia 28 maja 2020, możemy przeczytać, że nowe poziomy stóp procentowych w Polsce są na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej

NBP

Skutki?

Obniżenie stóp procentowych to doskonała wiadomość dla kredytobiorców i zmora dla oszczędzających. Ci pierwsi będą płacić niższe raty kredytowe, jeżeli posiadają kredyty w rodzimej walucie. Ci drudzy niestety będą mogli liczyć na niższe odsetki z lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych. Choć będąc szczerym i tak był one już na absurdalnie niskim poziomie.

Ostatni odczyt inflacji GUS wynosił 3.4%. Po obniżce przez RPP stopy referencyjnej do 0.1%, mamy w Polsce realne stopy procentowe na poziomie -3.3%.

Nie jest to oczywiście dobra informacja dla międzynarodowych inwestorów, którzy naturalnie traktują złotego jako walutę kraju peryferyjnego. Nasz rodzima waluta jednak nie słabnie względem amerykańskiego dolara. Co zaskakujące, umacnia się!

Para USD/PLN od TradingView

Warszawska Giełda również reaguje bardzo spokojnie nie zmieniając w zasadzie swoich notowań.

Wykres WIG20 od TradingView

Maciej Kmita

Komentarze