Prawdziwa kopalnia wiedzy o sytuacji polskich przedsiębiorców! | Czerwcowy raport CMSG cz.1

We wczorajszej #Alternatywce pisałem m.in. o tym, jak wielkie różnice potrafią być pomiędzy raportami rządowymi a badaniami sektora prywatnego. Zapoznałem się w międzyczasie z najnowszym raportem Centrum Monitorowania Sytuacji Gospodarczej. To prawdziwa kopalnia wiedzy o sytuacji przedsiębiorców w Polsce!

Nie jest kolorowo…chyba, że na diagramie

Jak wynika z raportu „38 proc. respondentów negatywnie ocenia kondycję swojej firmy (wobec 42 proc. w maju). W skali od 0 do 10 średnia ocena to 4,7, wobec 4,5 przed miesiącem, ubytek pesymistów nie jest już tak duży jak miesiąc wcześniej„.

źródło

Co ciekawe, 1,4% oceniło swoją sytuację na 10/10, 2,1% na 9/10, 7,7% na 8/10. To zastanawiające, które podmioty cechuje taki optymizm. Ogólnie 26,1% należy do zbiorowości osób zadowolonych. Warto nakreślić, jak średnia ocen kroczyła względem miesięcy. W kwietniu był to wynik 3,6/10, w maju 4,5/10, a czerwiec to już 4,7/10. Ciekawe, jak długo trend wzrostowy się utrzyma?

Trochę gorzej sprawa miała się w kwestii oceny kondycji całej gospodarki:

źródło

Za kwiecień 3/10, maj 3,2/10, za czerwiec 3,5/10. Teoretycznie idziemy w górę, ale powolutku. Co fascynuje, w kwietniu jeszcze znalazło się 0,7% śmiałków, którzy ocenili kondycję gospodarki na 10/10. W maju i czerwcu „dziewiątki i dziesiątki” niestety, lecz zrezygnowały z optymizmu ekonomicznego.

Kto jest bardziej zadowolony a kto mniej?

źródło

Najlepiej swoją sytuację oceniają firmy duże (>250 os.), samozatrudnieni też coraz lepiej. Oczywiście dalekie to od ideału, ale przynajmniej w dobrym kierunku idąc branżami – budownictwo w peletonie wraz usługami tj. handel i dystrybucja oraz przemysł. Oceny kształtują się dla nich odpowiednio – 5,8/10, 4,9/10, 4,5/10. Turystyka, hotele i restauracje niestety najgorzej, ocena 3,3/10. O tym, że lokale gastronomiczne świecą pustkami pisałem więcej tutaj, w kontekście programów pomocy w UE. Cieszy poprawa kondycji handlu. Ostatnie raporty nie napawały optymizmem.

Jedynka z plusem za odmrażanie gospodarki

źródło

Dramatycznie nisko przedsiębiorcy oceniają działania rządy dotyczące odmrażania gospodarki. Średnia 3,7/10, 57% ankietowanych ocenia negatywnie, 0/10 dało 9,9% badanych. Parafrazując ekspertów z CSMG – „w skali szkolnej to ocena 1+”.

Od strony przychodów

Tutaj gratka dla miłośników wykresów. Poniżej grafiki przedstawiające analizę przychodów firm.

źródło

Z powyższego info wynika, iż zmiany na lepsze rok do roku notuje raptem 17,6% firm, przy 76,1% podmiotów, gdzie z konta ubywa. W obydwu przypadkach niewielka poprawa względem maja rdr.

źródło

Turystyka, hotele i restauracje są obecnie 71,5% do tyłu ze swoimi przychodami. Jest to wyjątkowo mocno poszkodowany sektor. U innych też źle, lecz nie aż tak dramatycznie. Kosmetyczki i fryzjerzy pięknie się odbijają względem zeszłego miesiąca, na razie strata na poziomie 32,5%. Handel rozwija się, ludzie zaczynają odwiedzać galerie – 18,3% straty. Budownictwo i przemysł również traci, ale ma sytuację stabilną. Ważne, że ogół przedsiębiorców poprawia swoją sytuację tracąc mniej niż miesiąc wcześniej – 31,1% względem 38,5% miesiąc wcześniej.

źródło

Spadki względem wielkości zatrudnienia to już inna bajka. Najwięksi tracą najmniej – 14,1%, samozatrudnieni w najgorszej sytuacji – 44,2%. Wszyscy pomiędzy w podobnych przedziale straty, od -31,1% do 34,6%. Najważniejsze – sytuacja wszystkich ulega poprawie względem miesiąca wczesnej.

Zatrudnienie

Teraz przejdźmy do analizy zatrudnienia w firmach. Poniżej wykres tego, jak w firmach zmieniało się zatrudnienie ze względu na kryzys.

źródło

Względem roku poprzedniego, 35,2% firm zmniejsza wielkość zatrudnienia, zaś 27,5% zwiększa. W obu przypadkach poprawa względem miesiąca poprzedniego. Wśród zwalniających zmiana niewielka tj. 2,1 %, wśród zatrudniających znacząca – 8,5%.

źródło

Zwalniają głownie w salonach kosmetycznych i fryzjerskich (7,7%) oraz w produkcji (4,1%). Warto jednak zauważyć, jak wielka jest różnica względem miesiąca poprzedniego! Z 6,9% na 3,4% ponad połowę niższe tempo zwolnień.

źródło

Najwięcej osób żegna się z firmami średnimi – 7,3%. W firmach małych od czerwca zaczęto powoli zatrudniać nowy personel – 1,6% na plus. W bardzo słabym maju, duże firmy jeszcze walczyły i zatrudniały 1% więcej załogi, jednak w czerwcu zaczęły redukować o 2,7%.

Część druga jutro

Mam nadzieję, że powyższa analiza wzbogaciła spojrzenie na sytuację przedsiębiorców w tym trudnym okresie.

Ze względu na wielkość raportu, jego analiza zostanie podzielona na dwie lub trzy części, które będą wychodziły dzień po dniu, dlatego na kolejny zapraszam już jutro!

źródła:
https://linkd.pl/zafu
https://linkd.pl/zaf4
https://linkd.pl/zafz

Komentarze