Posiedzenie Fed za nami. Krajobraz po bitwie

pixabay.com

Ostatnie posiedzenie Fed za nami. Wielu analityków czekało z niecierpliwością na to, co orzekną ludzie decydujący o finansach świata. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że stare porzekadło głoszące, że gdy w USA mają katar, to na świecie szaleje grypa, jest nadal aktualne. Jeszcze jest…

Póki co w USA kataru jeszcze nie dostali, więc możemy odetchnąć z ulgą. Dług za oceanem rośnie sobie stabilnie przez nikogo nie niepokojony. Wszystko pod kontrolą.

Stopy bez zmian

Stopa funduszy federalnych po posiedzeniu Fed została utrzymana na poziomie 0-0,25%. Za utrzymaniem polityki głosowali wszyscy członkowie komitetu poza dwoma, którzy zgłosili zdania odrębne. Nie zachęcały one jednak do jakichś radykalnych decyzji monetarnych i również były w swej wymowie stonowane.

posiedzenie FED
Stopy procentowe utrzymują się cały czas na minimach i póki co nie ma sygnałów na ich podwyżkę.

Komunikat po posiedzeniu Fed wskazuje również, że członkowie rady widzą poprawę w gospodarce amerykańskiej. Daleko jej jednak jeszcze do poziomów sprzed pandemii. Na taką sytuację częściowo wpłynęły działania poprzednio podejmowane przez Fed. Dalsze losy odbicia gospodarczego zależne mają być od rozwoju sytuacji pandemicznej.

Inflacja. Nowa mantra

posiedzenie FED inflacjaŹródło: U.S. Bureau of Labor Statistics
Inflacja pomimo zaklęć ani drgnie. Wahania są minimalne.

Wrześniowe posiedzenie Fed przyniosło powtórkę zaklęć na temat inflacji i jej poziomów. W długim terminie ma ona wynosić 2 procent, a towarzyszyć jej mają maksymalne poziomy zatrudnienia. W związku z tym, że obecnie inflacja znajduje się dużo poniżej zakładanego poziomu 2 procent Fed zamierza doprowadzić do sytuacji w której w umiarkowany sposób przekroczony zostanie poziom 2 procent. Niestety nie wiemy,co to znaczy „moderately above 2 percent” w liczbach bezwzględnych. Komunikat po posiedzeniu Fed głosi jedynie, że z czasem średnia ma wynieść właśnie około 2 procent. Z kolei w długim terminie wartość inflacji ma być „zakotwiczona” („anchored” w oryginale) na poziomie 2 procent. Można sobie wyliczyć jak wysoko inflacja musiałaby podskoczyć, by średnioterminowo wychodziło nam tak pożądane przez Fed dwa procent. Członkowie Fed zakładają utrzymanie swoich działań i podejścia do gospodarki do osiągnięcia powyższych celów.

Jako podsumowanie można jedynie napisać: Powodzenia…

Krzysztof Kuska

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz ostatni odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx